„Jakub Krofta předal svoji rezignaci do rukou primátora Zdeňka Finka 22. dubna 2014. Rezignaci podává z důvodů rozšíření svých pracovních povinností mimo Česko," uvedla tisková mluvčí královéhradeckého magistrátu Magdaléna Vlčková.

Krofta mladší, jenž dříve působil i v hradeckém divadle Drak, od října roku 2012 funguje v pozici uměleckého ředitele divadla Lalek v polské Vratislavi.

„Teď navíc pobývá ve Varšavě, kde režíruje, takže se mu pracovní povinnosti nahrnuly a on zvolil toto řešení," říká k synově rezignaci jeho otec, náměstek primátora Josef Krofta.

Jakub Krofta.Jakub Krofta spolupracoval se svým otcem i v divadle Drak, v královéhradecké politice však donedávna reprezentovali konkurenční sdružení.

Zatímco senior byl zvolen za Volbu pro město, juniora nominoval do zastupitelstva Hradecký demokratický klub. Do něho však před nedávnem přestoupil i Krofta starší.

Vzhledem k pobytu Jakuba Krofty mimo území České republiky se jeho vyjádření nepodařilo Hradeckému deníku v pátek získat. V současnosti je totiž v Polsku.

Už je také jasné, kdo Kroftu v zastupitelstvu nahradí. První kandidátkou byla alergoložka a imunoložka Irena Krčmová. „Chvíli jsem se rozmýšlela, ale rozhodla jsem se místo přijmout a slib složím na příštím zasedání zastupitelstva," pronesla. Nadcházející řádné zasedání se uskuteční 29. dubna. Tam tedy přijde její chvíle.

Lékařka přitom ještě v pátek kolem poledne nepotvrdila, že post převezme, jasné vyjádření dala až v podvečer. „Seběhlo se to narychlo, zatím nejsem zcela rozhodnutá," váhala nejprve. Poté řekla ano. Novou zastupitelku však čekají jen čtyři řádná zasedání.

David Rozsíval