Takového přijetí se dostalo „reflexáckému“ fotografu Janu Šibíkovi na hradeckém Tylově gymnáziu. Včera dopoledne přiblížil práci válečného zpravodaje studentům výtvarného semináře.
Dokumentární film Ďábel v nás publicisty Marka Vítka dobře živené a pěkně oblečené studenty doslova přišpendlil do sedadel.
Zhojené pahýly končetin dětí ve Sierra Leone, hromadné hroby válečných obětí v Libérii, to jsou známá syrová témata Šibíkových snímků. Film a přímý komentář fotografa přinášely zprávu o jejich vzniku.
„Nemáte někdy noční můry?“ zněla jedna z prvních studentských otázek v závěrečné diskusi. „Musel jste někdy řešit dilema , zda pořídit exkluzívní záběr nebo podlehnout prostému soucitu?“ zajímalo studentku.
Šibíkovy odpovědi byly jiné, než studenti možná očekávali. Přes přiznanou profesionalitu na prvním místě přesvědčil posluchače o své lidskosti v pravém smyslu toho slova. A to beze stopy sentimentu.
Jan Šibík strhující dvouhodinovou přednáškou dokázal, o čem by si řečníci z povolání mohli nechat zdát.
„Studenti stojí před Vítězem a plni dojmů rokují,“ přišla do sborovny s dobrou zvěstí organizátorka dne Alena Hůrková.
Její kolegové už měli hotový plán – spojit se s královéhradeckou univerzitou a Šibíkovu besedu zopakovat pro co největší počet posluchačů. Fotograf souhlasil.
Jen nebude–li se právě někde ve světě válčit.