V těchto dnech se u některých lidí objevuje jarní únava. Tento jev je zcela obvyklý se změnou počasí a změnou biorytmů člověka. Nejedná se většinou o dlouhodobou záležitost, ale přesto je potřeba dbát potřebných zásad, které návrat sil v člověku uspíší.

„Jarní únava je termín, vyjadřující stav organismu v přechodu od zimy k jaru. Člověk jako součást přírody je meteorotropní, což znamená, že každý jsme trochu jinak citlivý na počasí a reagujeme jako organismus kompletně na změny prostředí,“ přiblížil psycholog Jan Lašek. Se symptomy jarní únavy si však lze poradit, jednak správným nastavením smýšlení, ale i bohatou, pestrou stravou a dostatkem pohybu.

„Lidé vše mohou zvládnout také s pravidelnou konzumací čerstvé zeleniny a ovoce, jelikož obsahují potřebné látky v organické, dobře vstřebatelné formě, na rozdíl od syntetických přípravků. Dále je nutný každodenní, alespoň dvacetiminutový pohyb na čerstvém vzduchu, procházky, relaxační cvičení. Psychická pohoda, nestresovat se,“ uvedla poradkyně pro výživu Radka Burdychová. Neméně důležitou roli sehrává i lidská psychika. Každý je jinak odolný a odlišně nastavený. Lidé si mohou pomoci svým racionálním nasazením a tím, že si budou hlídat intervaly mezi činností a odpočinkem. Důležité je také plánování a dodržování různých činností.

Pomáhá především pohyb v obecném smyslu. Obecně jsou k jarní únavě náchylnější lidé se sníženou imunitou – tedy děti, těhotné a kojící ženy a v neposlední řadě i senioři. Lidem v tomto období může uškodit přepracování, chronická únava a fyzická vyčerpanost. Většina lidí se s jarní únavou vyrovná poměrně rychle, zpravidla do čtyř týdnů, záleží na oblasti a prostředí, ve kterém žijí.

Jak zahnat jarní únavu
konzumací čerstvého ovoce a zeleniny
alespoň 20 minut pohybu každý den
2x týdně si dopřát relaxaci (masáž, sauna, poslech hudby)
zbytečně se nestresovat

ČTĚTE TAKÉ:
GLOSA: Únavně neúnavný jarní slovosled