Řekli byste, že nejvíc požárů v lesích hoří v parném létě? Podle hradeckých lesníků ani zdaleka, nejkritičtější je podle nich jaro – konkrétně měsíc duben. „Od roku 1992 jsme zaznamenali 38 požárů, z toho nejvíce v měsíci dubnu. Průměrně v městských lesích řešíme zhruba dva požáry ročně, průměrná zasažená plocha činí 0,8 hektaru," potvrdila Aneta Ježková z hradeckých městských lesů.

Ostrý vítr a jarní slunce

Jaro je pro lesy nebezpečné zejména kvůli sílícímu slunci a ostrému větru: „Ač si to málokdo uvědomuje, právě v tomto období hrozí veliké nebezpečí lesních požárů. Suchá loňská tráva vysušená jarním sluncem velmi rychle vzplane, nebezpečí zvyšuje ostrý vítr, který oheň rozdmýchá a rozšíří do okolí," varuje Aneta Ježková.

Největší lesní požár hasili pět dní
Největší plamenné drama zažili hradečtí lesníci bezesporu před dvaadvaceti lety. „Sedmnáctého dubna 1993 hořelo v okolí dnešní nádrže Cesta myslivců na 9,35 hektaru lesa. Pro přiblížení – při průměrné velikosti fotbalového hřiště 0,7 hektaru je to plocha třinácti hřišť. Definitivní uhašení se povedlo až o pět dní později. Jedná se o jediný korunový požár v našich lesích. Tehdy se museli kácet pruhy lesa před požárem, aby se nemohl dále šířit," vzpomínal nadlesní Tomáš Jankovský.

Před deseti lety řádil žhář

Lesníci tak varují, abyste v lesích v žádném případě nekouřili, jen tak někde nerozdělávali ohně a jakékoli další manipulaci s otevřených ohněm se pro jistotu úplně vyvarovali.

Grilovat či opékat choďte jen do vyznačených ohnišť a altánů, které jsou vybaveny bezpečnostními lapači jisker. „Zaznamenali jsme i požáry, které zapříčinilo například pálení kabelů bezdomovci nebo popel od chatařů," doplnila Aneta Ježková.

Bude tomu deset let, co museli lesníci řešit útoky žháře, který jednoho červnového dne založil na různých místech v lesích čtyři požáry. Tehdy ale díky včasnému zásahu shořel jen necelý hektar porostu.

Šlehající plameny v lese potrápili lesníky také loni – naštěstí šlo pouze o malé požáry. Jeden vzplanul konkrétně mezi rybníky Jáma a Plachta, s tím druhým si pak museli hasiči poradit kousek od Lesního hřbitova v Malšovicích.

Michaela Zumrová