Jedinečného úspěchu dosáhli studenti Prvního soukromého jazykového gymnázia. Na celosvětové soutěži Quanta 2007, která se konala v indickém městě Lucknow a účastnily se jí pouze dvě školy z České republiky, obsadili v jedné ze soutěží stříbrnou pozici. O úspěch se zasloužila sedmnáctiletá Tereza Bačkorová, a to ve tvorbě koláže.
„Téma jsem znala předem, takže jsem se věnovala přípravě už doma, abych to na místě vše stíhala,“ vysvětlila medailistka Bačkorová. Nejhorší pro ni bylo při ztvárnění tématu dodržet časový limit tří hodin a sehnat některý z materiálů. „Bylo to vše ve velkém spěchu a tento časový pres mě tížil nejvíc. Člověk se dívá i kolem sebe a říká si, že ostatní jsou mnohem lepší,“ poznamenala Tereza.

 

Dominantou byl pobíhající dobytek

Do Indie s ní odletěli další čtyři spolužáci, kteří zápolili v jiných soutěžích. Úspěchy již nebyly tak výrazné, avšak zážitky pro ně byly silnější.
„Nejvíc mi v mysli utkvěl obrázek pobíhajících zvířat po ulici, jimiž byly krávy nebo opice. A také doprava, která je velmi chaotická,“ sdělil svůj zážitek Marek Baraňák.
Doplnil také, že chudoba dýchala na každém kroku a kontrast mezi bohatou vrstvou a žebráky byl neuvěřitelný.
„Ve škole to bylo velmi příjemné. Věděli, že jsme soutěžící. Na veřejnosti se však na nás koukali dost vyjeveně a snažili se nám prodat své produkty,“ prozradila Tereza Pyciaková.
Nemocniční prostředí si vyzkoušela Kateřina Komárková, kterou díky stravě a stresu skolily střevní potíže. „V nemocnici byli všichni profesionálové, a necítila jsem žádný rozdíl,“ dodala. Poznávání nových kultur si užíval hlavně Matěj Krchov. „Poznali jsme mnoho národností a zajímavé bylo setkání se studentkami z Pákistánu. Chodily ve svém klasickém hávu a objasnily nám, že to není povinnost, nýbrž že ony samy se halí dobrovolně. Chtějí takto zaujmout muže svým intelektem a ne krásou těla,“ uzavírá indické zážitky Matěj.