„Jednou v létě, když Cimrman pozoroval koupající se děti a na druhé straně zemědělce, jak pilně pracují, přemýšlel. Říkal si, kdy by se tak mohli zemědělci v klidu koupat a nepracovat. Napadl ho leden, to mají určitě volno. Tak proč ne?" říká Mirek Tupec samozvaný ředitel Cimrmanovy veřejné pláže.

Nápad se zrodil před třinácti lety ve Skřivanech a od té doby parta nadšenců objíždí obce kolem Nového Bydžova a pořádá tak příjemnou a veselou kratochvíli pro přátele recese. A s úspěchem. Kolem malé nádrže v Měníku bylo plno.

Šéf akce přijel stylově aerovkou, následoval odborný seminář, pak se řečník přes mnoho vrstev oblečení propracoval až k plavkám. „Na každým se holt zub času projevuje jinak," komentoval se smíchem poznámky diváků. A pak už mohla začít letní zábava.

Namažu tě, ať 
se nespálíš

Radovánky  doprovázela letní muzika a další nezbytnosti, které k letnímu koupání patří. „Namaž se, ať se nespálíš, fakt to svítí, mám třicítku," hecovali se nadšenci v županech a plavkách. „Tak hurá do vody, nenechte se pobízet, má 28 stupňů a když vylezete, bude vám vedro," lákala přihlížející Hana Štancl, která s partou recesistů jezdí už sedm let.

„Vůbec se neotužuji, jen takhle jednou za rok se vykoupu," tvrdí přesto, že ve vodě plavala několik minut. „Trochu jsem to rozbahnila, jak jsem se tam rochnila," smála se. Na místě bylo i několik nadšenců z 1. otužileckého klubu Měník.

Pár lidí se ke koupajícím odvážlivcům připojilo, možná jim studenou vodu pomohl překonat i horký grog nebo svařák, který jste na místě mohli dostat a vychutnali si ho ti, co se studené koupele vzdali.

Nakonec se v nádrži cachtalo kolem šesti lidí. Nechyběl ani potápěč.

„Určitě vydržíme ještě dalších třináct let, za rok se tedy znovu uvidíme," dodal Mirek Tupec s tím, že si diváků velmi váží. „Bez nich by to dělat nešlo."