Proč jsou v Hradci drahé nemovitosti?
To se dá říct s absolutní jistotou. Je tady dobrá ekonomická situace díky trhu práce. Je práce, jsou peníze. Když lidé berou 23 tisíc, bude stát byt dva miliony. V severních Čechách, kde berou dvanáct, vyjde na milion.

Má na to vliv i pověst města?
Ano, jméno je v dobrém smyslu zprofanované, lidé tady rádi žijí. Potvrzují to 
i v anketách.

Jaké se prodávají byty?
Lidé koukají na cenu, ta je hlavní. Velké byty jsou o penězích. V kurzu jsou malé byty, které vyhovují dispozicí. Jde o byty tři plus kk nebo čtyři plus kk, ale vměstnané třeba na pětasedmdesáti metrech.

Jdou na odbyt rodinné domy?
Stále je trend, že lidé opouštějí město. Prodají byt a koupí si domek v dosahu deseti, patnácti kilometrů. Tam ceny spadly. Není to ale v dosahu městské dopravy, tam je to pořád úplně jinde.

Dobrá adresa, 
která stojí peníze

Glosa Jiřího Fejgla:

Je to paradox, který stojí dost peněz.

Hradec je vyhlášený jako město, kde se dobře žije. Už léta se 
v průzkumech, jež mapují spokojenost obyvatel s jejich městem, drží mezi absolutní elitou. Tu je z toho druhé místo, tu úplně nejvyšší příčka.

I sami Hradečáci v nedávné anketě, již uspořádal magistrát, řekli jasně: Tady je nám hezky. Tak odpovědělo celých devadesát čtyři procent, což je rozhodně ohromující číslo. Podobně je na tom celý Královéhradecký kraj.

Tahle popularita má však i jednu stinnou stránku. A ta se týká hodnoty nemovitostí. Hradec je třetí nejdražší město v Česku. Bydlení stojí větší sumy pouze v milionové Praze, téměř dvakrát tolik, a také v Brně.

I odborníci uznávají, že dobré jméno ovlivňuje ceny, což vlastně platí i uvnitř samotného Hradce. Takové Malšovice jsou automaticky považovány za ideální lokalitu. Až na ty ceny…

Samozřejmě, na tuto problematiku se dá dívat i z druhého pohledu. Když vlastníte byt či dům, jste rázem boháči. Ale přiznejme si: Pokud nechceme nemovitost zrovna prodat, její cena nijak závratně neovlivňuje naši životní úroveň.

Proto je mnohem aktuálnější pohled kupujících. Hradec je holt dobrá adresa, za kterou se platí.