Lídrovi vítězné koalice by v novém vedení kraje měli krýt záda zástupci Pirátů, Koalice pro KHK a Spojenců pro KHK. Takové jsou výsledky povolebních vyjednávání, které včera odpoledne před hejtmanstvím představili lídři těchto uskupení.

„Jsem rád, že jsme se po několika jednáních shodli, že máme společnou vůli v takovémto složení vést příští čtyři roky náš kraj. I nadále budeme intenzivně jednat tak, abychom vytvořili stabilní koalici a dospěli k podpisu koaliční smlouvy,“ řekl nastávající hejtman Martin Červíček a dodal, že zatím jsou rozděleny jen posty radních. Ty by měly být v poměru 4:3:1:1. „Rozdělení gescí však ještě dojednáno není,“ dodal Martin Červíček.

Ještě dopoledne se přitom zdálo, že by právě vítěz voleb mohl o pozici ve vedení kraje přijít. Klíčovou roli sehráli během pondělí Piráti. Ti totiž dostali od ve volbách druhého hnutí ANO a koalice Spolu pro kraj, vedené dosavadním hejtmanem za ČSSD Jiřím Štěpánem, lukrativní nabídku. Lídr Pirátů Pavel Bulíček by se v případě dohody stal prvním pirátským hejtmanem v historii České republiky.

Volby na Královéhradecku. Ilustrační fotografie.
ANALÝZA východočeských Deníků k výsledkům voleb v hradeckém kraji

Tuto nabídku však nakonec Piráti ve vnitřním referendu odmítli. „Ano, tuto nabídku jsem dostal, ale já sám o tom nerozhoduji. Jsme založeni na vnitřní demokracii,“ uvedl lídr Pirátů Pavel Bulíček a vysvětlil, proč nakonec strana, která disponuje sedmi zastupiteli, na nabídku od ODS kývla:

„Snažíme se co nejvíce prosadit náš program. A na základě vzájemných jednání jsme se rozhodli, že právě tato koalice je nám nejbližší. Budeme tak jednat dál.“ Pokud se strany dohodnou na koaliční smlouvě, bude ji muset podle pirátských pravidel schválit i členská základna. Nová koalice by měla mít v pětačtyřicetičlenném krajském zastupitelstvu pohodlnou většinu 27 hlasů.

Aleš Cabicar
Cabicar: S výsledkem naší koalice jsem spokojen, svůj konec beru sportovně

Velkými poraženými krajských voleb se tak stalo hnutí ANO. Nejsilnější politická síla v zemi podobně jako v roce 2016 míří do opozice. V Královéhradeckém kraji letos hnutí ANO překvapivě prohrálo s koalicí vedenou Martinem Červíčkem a nyní je jisté, že neuspěje ani v povolebních vyjednáváních. Do opozice míří i dosavadní hejtman Jiří Štěpán.

Novým hejtmanem Královéhradeckého kraje se stane Martin Červíček. Osmačtyřicetiletý rodák z Náchoda pracoval od roku 1990 jako policista. V letech 2012 až 2014 zastával dokonce funkci policejního prezidenta. Nedlouho poté vstoupil do politiky. Jako lídr kandidátky ODS v krajských volbách se v roce 2016 stal 1. náměstkem hradeckého hejtmana. Na starost měl poslední čtyři roky oblast dopravy a silničního hospodářství. V roce 2018 byl zvolen senátorem za Náchodsko, když v druhém kole porazil bývalého vicepremiéra Pavla Bělobrádka z KDU-ČSL. Od února letošního roku je Červíček i předsedou senátorského klubu ODS. Senátorský post si chce budoucí hejtman ponechat i nadále, podle svých slov ale skončí v roli předsedy klubu občanských demokratů. Je také řadovým zastupitelem obce Vysokov na Náchodsku. Martin Červíček se stane vůbec prvním politikem ODS od roku 2008, který bude stát v čele kteréhokoliv kraje České republiky.