Dopady ničivého zemětřesení a tsunami, které na severovýchodě Japonska zabily tisíce lidí, sleduje s velkými obavami také mladá Japonka Chieko Miwa.

„To, co se v mé rodné zemi přihodilo, je katastrofa. Hodně lidí přišlo o životy, domovy, mnoho z nich neví, jestli jsou jejich blízcí naživu nebo ne. V postižených oblastech panují problémy se zásobováním, chybějí základní potraviny, musí se šetřit s elektrickým proudem. Situace je velmi složitá,“ sdělila Japonka žijící v Pardubicích.

„Hodně jsem přemýšlela o tom, jak by se dalo Japonsku v současné době pomoct. S kamarádkou, která žije v Chrudimi, jsme dokonce přemýšlely o tom, že bychom uspořádaly nějakou veřejnou sbírku. Pak mě ale můj partner, který pochází z Chocně, avšak seznámili jsme se na Novém Zélandu, upozornil, že takový postup není možný. Na veřejnou sbírku je potřeba speciální povolení. To samozřejmě nemáme,“ posteskla si Chieko Miwa.

„Proto nyní zvažuji, že bych přispěla alespoň finančně prostřednictvím nějaké humanitární organizace. Zvažuji i další možnosti. Byla bych moc vděčná každému, kdo by se Japonsku rozhodl jakýmkoliv způsobem pomoct,“ uvedla Chieko Miwa.

PADESÁT KILOMETRŮ OD FUKUŠIMY. V radioaktivním nebezpečí se ocitlo partnerské město východočeského Žamberku, dvacetitisícové městečko Miharu v prefektuře Fukušima.

„Nikdo teď bohužel neví, co bude dál. Japonci jsou sice na zemětřesení zvyklí, ale samozřejmě se bojí. Zvláště když ještě nastaly problémy v jaderné elektrárně,“ nechala se slyšet Japonka, která denně sleduje na internetu zpravodajství tamní televize a přes Skype je v kontaktu se svými japonskými přáteli. Ti jsou prý naštěstí v pořádku.

„Sama jsem zažila asi čtyři zemětřesení. Většinou neměla příliš velkou intenzitu. Ve městě Fukuoka, v kterém jsem bydlela, byly silné otřesy zhruba před čtyřmi lety. Tehdy jsem ale měla štěstí, že jsem zrovna v tu dobu byla jinde,“ pravila Chieko Miwa.

Do Česka poprvé přijela v roce 2004. „Od té doby se toho tu hodně změnilo k lepšímu. Těší mě, že i víc lidí umí anglicky než dříve,“ usmála se. I přesto však navštěvuje kurzy českého jazyka pro cizince. A sama pak učí japonštinu.

Radnice v Žamberku se rozhodla napsat svému partnerskému městu Miharu v zemětřesením postižené prefektuře Fukušima dopis s nabídkou pomoci. Miharu leží zhruba 50 kilometrů od jaderné elektrárny, která má potíže, a je tudíž ohrožené radioaktivním spadem.

(zprav)