Kapka se přidala ke kapce a trpělivost obyvatel města vůči romské menšině „přetekla“. Určitě si všichni pamatujete, jak loni v listopadu tu Rom znásilnil jedenadvacetiletou dívku.

A jak vypadá situace po deseti měsících? „Relativní klid, nic dramatického se tu neděje. Obě strany, myslím tím radnici i zástupce romské komunity, se snaží řešit vzniklé potíže a spolupracují. V každém případě jsme ve městě již řadu měsíců nezaznamenali žádné násilnosti, tedy přepadání a napadání, jak bývalo zvykem. To ovšem neznamená, že někteří Romové nestojí za majetkovou trestnou činností,“ řekla nám vedoucí odboru sociálních věcí a zdravotnictví Daniela Lusková. Podle ní se především osvědčila přijatá opatření, která zajišťují zvýšenou bezpečnost. Opatření do života radnice uváděla postupně. „V poslední době se nám již například nestalo, že bychom při kontrolách v barech či hernách našli lidi, kteří berou dávky hmotné nouze.
Naopak se stalo, že jedna herna zavřela a v další došlo ke značnému omezení počtu automatů. Je-li to důsledek kontrol a následné snížené návštěvnosti podniků, je otázkou,“ uvedla Lusková.

Starosta situaci optimisticky nevidí

„Vše je v pořádku, je tu klid. Situace se uklidnila také díky tomu, že byl odsouzen muž, který znásilnil jedenadvacetiletou dívkou,“ uvedel mluvčí novobydžovské romské komunity Josef Čureja. Jak dodal, dobrá je také letos na jaře nově navázaná spolupráce s radnicí. „Scházíme se se starostou vždy, když je to potřeba,“ doplnil Čureja.

Na druhé straně samotný starosta jeho optimismus zase tolik nesdílí. I když nyní leží v nemocnici, snaží se být o životě města v „obraze“. „Ano, ve městě je relativní klid, ale na druhé straně víme, že někteří Romové se vydávají do okolí a seberou, vše co mohou. Také mám signály, že právě nyní v letním období Romů ve městě přibývá, takže je klidně možné, že na podzim jich tu bude o stovku víc. Nevím, jestli mají všichni práci,“ řekl Deníku starosta Nového Bydžova Pavel Louda. Podle něho romská menšina také v některých případech nedodržuje sliby, které radnici dala.

„Jen chvíli například platilo, že romské děti nebudou samy běhat v centru města,“ podotkl Louda. Podle něho by radnici měl pomoci romský asistent, kderý bude mít od začátku září na starosti právě romkou komunitu. „Měl by chodit s městskými strážníky a uklidňovat situaci, například když dělají nepořádek nebo si děti hrají fotbal na náměstí. Jeho mzda přitom bude hrazena z programu Úsvit ministerstva vnitra,“ vysvětloval Louda.

Některá z přijatých opatření

- v hernách kontrolyY Romů, kteří berou dávky sociální nouze
- zvýšení počtu strážníků
- zvýšení počtu státních policistů
- e–mailová linka pro pořádek a bezpečnost
- mobilní spojení přímo na městskou policii
- domovnice ve dvou problémových domech
-  zvýšení počtu terénních pracovníků

Podle strážníků z Nového Bydžova lidé stále využívají dvě linky bezpečnosti – jedna je přímo na městskou policii, druhá pak e–mailová adresa. „Ano, lidé si zvykli a využívají obě. Například nám volají při rušení nočního klidu a dalších problémech. Ale ve velké míře se také obracejí na e–mailovou adresu. Upřímně řečeno proto, že je anonymní a jen upozorňuje na některé nešvary ve městě,“ řekl nám jeden ze strážníků.

Stručný vývoj situace ve městě

- Listopad 2010 – znásilnění jedenadvacetileté dívky.
- Následují příkrá slova starosty Nového Bydžova Pavla Loudy o Romech, ale také petice, která apelovala na zvýšení bezpečnosti ve městě. Podepsalo ji 3257 obyvatel města.
- Radnice začíná přijímat první bezpečnostní opatření.
- Letos v lednu přijíždí do Bydžova tehdejší ministr vnitra Radek John.
- Letos v únoru Dělnická strana sociální spravedlnosti oznamuje, že její příznivci uspořádají v březnu v Novém Bydžově shromáždění.
- Shromáždění hlásí další aktivisté.
- 12. března opravdu příznivci DSSS přijíždějí do města a proti nim levicoví aktivisté.
- 4. května hradecký krajský soud odsoudil na 10 let muže za znásilnění.

(pov)