"Je to jedna z věcí, na které se budu krajských hygien ptát,“ řekl Blatný. O jaké okresy by se mělo jednat, zatím nespecifikoval. Podle statistik ministerstva zdravotnictví by ale mezi kandidáty na uzavření mohly být i dva okresy z Královéhradeckého kraje. Po Trutnovsku, které je uzavřené už více než týden, by se stejné opatření mohlo dopadnout i na Náchodsko a Hradecko.

Ze statistik ministerstva zdravotnictví vyplývá, že za posledních sedm dní se koronavirus šíří ze všech okresů v Česku nejvíce na Tachovsku. To je tak z logiky hlavním kandidátem na uzavření. Následují okresy Sokolov a Trutnov, které jsou uzavřené už od minulého pátku. Na čtvrtém místě celkově, a druhém pokud si odmyslíme už uzavřené okresy, se nachází Náchodsko, hned po něm následuje Hradecko. Teprve za dvěma okresy z Královéhradeckého kraje je už uzavřený okres Cheb. Čísla tak jasně ukazují, že Náchodsko a Hradecko jsou adepty na uzávěru.

Rozhodne více faktorů

Je zřejmé, že šíření nákazy nebude jediným parametrem, podle kterého se nakonec ministerstvo zdravotnictví rozhodne. Pro východočeské okresy ale nehraje ani další důležitý faktor - vytížení nemocnic. Hradecká i náchodská nemocnice jsou na hraně svých kapacit. Z obou nemocnic museli zdravotníci v poslední době převážet pacienty do jiných regionů. Například z nemocnice v Náchodě to bylo minulé úterý hned 17 pacientů v jeden den. Aktuálně je v celém Královéhradeckém kraji k dispozici jen 23 volných lůžek na jednotkách intenzivní péče, což činí přesně 10 procent z celkové kapacity. A nejde jen o lůžka pro covidové pacienty, ale i pro všechny ostatní - například po infarktech nebo nehodách. Hůř je na tom ze všech krajů v Česku pouze Praha, kde zbývají jen čtyři procenta intenzivních lůžek.

Lékárna za Alessandrií na Slezském Předměstí.
Hradecké lékárny hlásí obrovský zájem o respirátory. Od úterý budou povinné

O tom, že by mělo dojít k uzavírce dalších okresů v našem kraji, zatím prý na hejtmanství nemají žádné zprávy. Podle vyjádření krajského úřadu pro to zatím ani není důvod. "Zatím s námi o tomto tématu nikdo nejednal. Pravidelně spolu s krajskou hygienickou stanicí epidemickou situaci v kraji vyhodnocujeme a prozatím nevidíme důvod k dalšímu omezení mobility obyvatel kraje," řekl Deníku mluvčí krajského úřadu Dan Lechmann. Během víkendu ale může být podle slov ministra všechno jinak.