Zástupci ODS totiž na jednání o nové koalici nakonec ani nedorazili. Prostřednictvím předsedy svého zastupitelského klubu Martina Soukupa vzkázali HDK, Pirátů a Koalici pro Hradec (KPH), že nesouhlasí se zapojením Změny pro Hradec a Zelených (ZPHZ) do nové koalice.

„Přispěli k výrazné destabilizaci dosavadní koalice, z níž nakonec formálně odešli, ale místa v radě si ponechali. Tato jedna zkušenost nám stačila,“ okomentoval to Soukup a dodal, že ODS nechce takto zásadní politický krok, jako je vytvoření nové koalice, uspěchat.

Velké rozladění neskrývali po pátku zástupci ostatních stran, které o nové koalici vyjednávají. Vytvoření čtyřkoalice bez ZPHZ odmítají.

"Tímto návrhem ODS se jednání vrací o týden zpět, kdy strany opozice jasně deklarovaly, že naše město nutně potřebuje silnou a stabilní pětikoalici. Jedině taková koalice čítající 23 hlasů umožní stabilitu a rozvoj našeho města do konce volebního období," napsaly HDK, Piráti, KPH a ZPHZ ve společném prohlášení.

Ještě začátkem týdne kandidátka opozice na post primátorky Pavlína Springerová (HDK) Deníku řekla, že opozice chce mít jasno do konce týdne. "Řekli jsme ODS, že deadline uplyne tento týden. Vědí, že čas, který jsme si jako opozice definovali, se chýlí ke konci," uvedla Springerová.

Návrh, který ODS od opozice dostala počítal s tím, že HDK získá v kromě postu primátora další dvě místa v radě. ODS a Piráti by měli dva radní, KPH a ZPHZ jednoho. Podle předsedy zastupitelského klubu Pirátů Aleše Dohnala opozice zatím jednání ukončovat nebude. Počkat chtějí ještě aspoň na vyjádření oblastní rady ODS, která by měla zasednout v pondělí.

"Protože po nich chceme kroky, ke kterým nemají od oblastní rady mandát, tak je slušnost počkat," řekl Deníku Dohnal.

Mezi opozičním blokem a ODS zůstává zatím velké napětí. Úplně idylické ale nejsou vztahy ani uvnitř jednotlivých stran. Na návrh ODS na čtyřkoalici bez ZPHZ reagoval hned v pátek bývalý primátor Zdeněk Fink (HDK).

"Já jsem pro, ale mlčím," odepsal Fink v mailu, který zřejmě omylem poslal také novinářům. Z opozice přitom navenek zní jednotný hlas, že čtyřkoalice nepřipadá v úvahu. Velmi zajímavě pak reagoval na páteční neúčast ODS na schůzce náměstek primátora Jiří Bláha (ODS). Na twitteru uvedl, že on o žádné takové schůzce ani nevěděl.

"Jestliže někdo netransparentně vyjednal schůzku za ODS a nakonec se na ni nedostavil, poškozuje dobré jméno strany," dodal ještě zřejmě na adresu předsedy klubu Martina Soukupa.