Lapače nestačí

„Situace zatím není kritická, ale musíme ji sledovat a napadené stromy vykácet, aby nedošlo k rozšíření kůrovce," přiznává odborný lesní hospodář Bohumír Petruška. Smrky nezbývá než vymýtit, klasická obranná opatření  formou lapáků nebo feromonových lapačů jsou totiž v boji proti žroutu lýka téměř neúčinná.  Kácení se zatím týká zhruba třiceti kubíků dřeva, lesníci se je pokusí zpracovat do poloviny října.

53 tropických dní

„Za vše může letošní extrémně suché léto a neuvěřitelných 53 tropických dní. Stromy jsou vysílené nedostatkem vláhy a tím je mimořádně snížena jejich přirozená obranyschopnost. Lýkožrout má také většinou během roku pouze jedno pokolení. Při příznivých podmínkách i dvě či tři. U nás se patrně stalo, že během září vylétl potřetí," popisuje situaci Bohumír Petruška.

Jak lýkožrout škodí?
Samečci v kůře vyhlodávají snubní komůrky, kde se páří s více samičkami. Ty pak vyhlodávají dlouhé matečné chodby, do nichž kladou vajíčka. Z vajíček se vylíhne larva, která se živí lýkem (slabá vrstva mezi kůrou a dřevem, kterou stromem proudí voda a živiny) a vytváří larvální chodby ukončeny kukelnou kolébkou, kde se zakuklí. Čerstvě vylíhnutí mladí brouci pokračují v požírání lýka. Ve vhodných podmínkách má kůrovec až tři generace do roka.
(Zdroj: Městské lesy HK)

Jehličnany se po pokácení musí odvézt pryč z lesa a pak spálit nebo rozštěpkovat. Letos připadá v úvahu spíše druhá možnost – kvůli suchu lesníci pálení nechtějí riskovat.

Zvýšený výskyt brouka kůrovce hlásí letos jehličnaté lesy po celém Česku. Státní podnik Lesy České republiky varuje, aby lidé situaci nepodceňovali. Nejvíce nyní řeší situaci v oblasti Nízkého Jeseníku, v okolí měst Bruntál, Vítkov, Opava nebo Moravský Beroun. Lýkožrout se v posledních týdnech šíří ale také v městských lesích v Hradci Králové. „Škůdci vyhledávají hlavně stromy, které jsou již oslabeny, například nedostatkem vláhy, a ty v nejbližším okolí. Při velkém počtu brouků ale napadají i zcela zdravé jedince. Obrana proti kůrovcům není snadná. Lesníkům v podstatě nezbývá, než co nejrychleji poškozené dřevo vytěžit a odvézt z lesa," přiznávají hradečtí lesníci.

Situaci by mohla zhoršit suchá zima. Pokud se totiž stromy do jara nevzpamatují, pro škůdce budou velmi snadným terčem.