Cílem je pokusit se fotograficky zdokumentovat historické podzemní objekty, které jsou momentálně veřejnosti nepřístupné nebo hrozí jejich zánik. Na konci úsilí by měla být série výstav a možná i publikace o podzemí v regionu. První výsledky společnost už zveřejnila na svých internetových stránkách. Dílčí výstava je k vidění na Moravě. Příští rok budou některé fotografie také vystaveny například v Jaroměři.

„Oficiálně končíme letos v srpnu, kdy máme dodat vyúčtování. Neoficiálně pro nás projekt nekončí nikdy. Čím dál tím víc totiž přicházíme na to, že o některých věcech naprosto nevíme. Takže na tom budeme pracovat, dokud nám budou síly stačit,“ říká respektovaný odborník Radko Tásler, který se zkoumáním historického podzemí zabývá od poloviny 70. let.

Akci finančně podpořily Královéhradecký kraj, Pec pod Sněžkou, Černý Důl, Špindlerův Mlýn, Svoboda nad Úpou, Jaroměř a MěVAK Jaroměř i VOS Jičín.

Několik unikátních fotografií z míst, kam se většina normálních smrtelníků jen těžko někdy podívá, přinášíme na této stránce. Exkluzivní snímky Krkonošskému deníku poskytl sám šéf albeřických jeskyňářů Radko Tásler.