Hradecké amatérské divadlo Jesličky v pondělí 1. listopadu oslaví 20 let své existence. K této příležitosti se připravuje speciální večer, během kterého si diváci budou moci vychutnat nespočet scének a písniček z her uvedených v uplynulých letech. Program začne jako již tradičně o půl osmé večer v sále divadla. Diváky jím provedou jeho autoři Jan Dvořák a Michal Zahálka.

Literárně dramatický obor Základní umělecké školy Střezina v Hradci Králové s přestávkami funguje již téměř 50 let, nepřetržitě pak od roku 1985. V roce 1991 divadelníci získali i budovu bývalých městských jeslí, která dala celému oboru jméno.

„Těšit se můžete opravdu na všechno. Neslibujeme ale, že se všeho dočkáte,“ říká k programu Michal Zahálka. To, že by se mělo jednat o vskutku nezapomenutelný večer, podtrhuje fakt, že vystoupí okolo padesáti účinkujících z řad současných i bývalých herců divadla Jesličky.

Program by měl i s přestávkou trvat dvě až tři hodiny. „Pod dvě hodiny to s přestávkou určitě nestlačíme,” komentuje Dvořák, kterého okamžitě doplňuje Zahálka: „No a přes tři bychom to pouštěli jen neradi.“

Uvedeny budou výňatky nejen z nejslavnějších inscenací, ale především z těch uvedených před 20, 15, 10 a pěti lety. „Hlavní těžiště večera bude především v připomínání písniček, protože při nich se na inscenace vzpomíná lépe než při dialozích,“ říká Jan Dvořák. Další výhodou písní je pak podle autorů především fakt, že u nich na rozdíl od dialogů nevadí, když se čtou.

„Určitě se bude vzpomínat například na inscenaci Jen pro ten dnešní sen – koláž poskládanou ze scén a písní z prvorepublikových komedií, kterou jste v Jesličkách mohli vidět zhruba před pěti lety,“ láká diváky Michal Zahálka. Prostor mezi samotnými výstupy naplní i rozbor jednotlivých scének a písní. „Kdo ví, třeba se konečně dozvíme, co se to tu těch dvacet let vlastně hrálo,“ dodává se smíchem Jan Dvořák.

Komu by tento výroční večer nestačil, může navštívit i výročí samotné základní umělecké školy Střezina, jež v pondělí 14. listopadu oslaví 35 let své existence.

Slavnostní program, který bude začínat v 18.35 hodin, tentokrát proběhne v prostorách hradecké Filharmonie. Na její scéně se představí všechny čtyři obory ZUŠ Střezina: hudební, taneční, výtvarný a literárně dramatický.

David Kořínek