Hradec Králové – Miluje jízdu na prkně, stal se průkopníkem českého snowboardingu. Martin Černík, někdejší olympionik z Hradce Králové, si zamiloval také jízdu na surfu, nevázaný souboj s mořskými vlnami, samozřejmě nejlépe na Havaji.

„Nepotřebuješ boty, nepotřebuješ permanentku, chytáš si vlnu. Je skvělej pocit být sám v oceánu," popisuje slast, kterou mu surfing přinesl.

Legendou se však stal spíše na sněhu – a především jemu je věnován dokument Snow Way, jež mapuje Černíkovu dvacetiletou kariéru. Hradecká premiéra (poslední z celkových osmi) se koná právě v sobotu od 20 hodin v klubu Event.

„Hradec jsem nechal na konec schválně. Po osmi kalbách to nebudu mít aspoň daleko domů," směje se.

Film popisuje například jeho účast na olympiádě v Turíně, kde se předvedl v roce 2006. „Lidi vidí můj příběh, můj vývoj. Jak vypadaly první závody na Aljašce, jak mě to motivovalo, abych šel za svým snem," vypráví.

Vedle sekvencí ze soutěží obsahuje dokument také záběry z volného ježdění, které je pro snowboardistu číslem jedna. „Když vidím ty sjezdy na Aljašce, běhá mi mráz po zádech. Rád bych se tam vrátil a ještě bych si tam vykrojil pár zatáček," netají.

Závodní ambice přitom šestatřicetiletý snowboardista už ztratil. Jaké má vlastně další plány? „Cíle, co se týče profesionální kariéry, už nemám žádné. Teď to chce spíš takovou pohodičku," maluje si. „Hodně prašanu, hodně volnýho ježdění, hodně surfingu, hodně času s rodinkou," popisuje.