„Než účtování jízdného a vracení mincí by se měli řidiči spíše věnovat řízení. Placení u řidiče navíc spoje zpožďuje," komentovala už dříve situaci  mluvčí magistrátu Magdaléna Vlčková. Tím ale zdražování končí.

Levnější karta až do 20. února

Už nyní si můžete pořídit městskou kartu, se kterou vás cestování vyjde nejlevněji – 12 korun, za zvýhodněnou cenu – pouze 50 korun.

Původní jízdenky v hodnotě 15 korun (pokud je má cestující ještě v zásobě) je možné dále použít výjimečně do 31. března 2014, a to pouze se třemi doplatkovými jízdenkami v hodnotě jedné koruny. Doplatkové jízdenky si cestující mohou koupit v zákaznických centrech dopravního podniku: Gočárova třída 1225, terminál hromadné dopravy a Pouchovská 153 (sídlo DPmHK).

Jednotlivého elektronického jízdného se zdražení vůbec nedotkne, jízda placená městskou kartou tedy stojí i nadále 12 korun, zlevněné jízdné na dvě zastávky šest korun a za zlevněné jízdné pro druhou jízdu zaplatí cestující tři koruny.

Vzhledem k výhodnosti cestování na městskou kartu podpoří dopravní podnik její koupi pro nové cestující menší pořizovací cenou. Od 20. ledna do 28. února si ji zájemci mohou koupit zhruba o polovinu levněji – za 50 korun.

Mohou ji využít jako identifikační průkaz například i ve Studijní a vědecké knihovně či Knihovně města Hradce Králové nebo při vstupu na koupaliště Flošna.

Ceny se nemění ani u SMS jízdenky, na kterou za dva roky po jejím zavedení už cestovalo více než 230 tisíc pasažérů. Od 1. února už bude v zákaznických centrech dopravního podniku v prodeji také nový knižní jízdní řád.

Počet cestujících však stále klesá, a tak se tenčí i tržby, stěžuje si hradecký dopravní podnik. Propad pomůže podniku zmírnit i magistrát, a to zvýšením dotace. „Už v roce 2013 jsme dotaci podniku zvedli o tři miliony. Pro tento rok se počítá s dalším navýšením o dva miliony na 163,5 milionu korun," řekl před časem Zdeněk Fink, primátor města.

Na méně cestujících a nižší výnosy dopravní podnik zareagoval již v polovině července, kdy změnil provoz na pěti linkách a jednu linku úplně zrušil. Po pár týdnech vzal však své změny kvůli odporu obyvatel z větší části zpět.

Za kolik se od února svezete?
Papírová jízdenka zakoupená mimo vozidlo – nepřestupní – 18 korun;
Papírová jízdenka zakoupená u řidiče – přestupní, platná 45 minut, respektive 60 minut – 20 korun;
SMS jízdenka – přestupní, platná 45 minut, respektive 60 minut – 18 korun;
Elektronická jízdenka – městská karta – základní – 12 korun.