Na „své“ děti jsou vychovatelky pyšné. „Naše děti se velice slušně chovají, dělají nám tím radost. Táhneme je k co možná největšímu vzdělání. Pár jich dokonce studuje střední školu,“ chválí klienty vychovatelka Miroslava Matějicová. „My je podporujeme, i když jdou na vysoké školy. Snažíme se je motivovat: ano, zůstávej, studuj, protože pak už si školu neuděláš,“ dodává Matějicová.

„Přes víkend pak žijeme jako kterákoliv rodina. Vaříme, uklízíme, pereme, pečeme. Teď se připravujeme na Vánoce, budeme péct cukroví,“ vysvětluje Matějicová. Přestože některé děti stráví svátky se svými rodinami, jiné takové štěstí mít nebudou a zůstanou v domově.

Zájem rodičů o své potomky je případ od případu jiný. Někdo není v kontaktu vůbec, někdo jezdí domů každé dva týdny.

Těm, o které rodina nejeví zájem, se snaží domov ve spolupráci se sociální pracovnicí najít pěstouny. „Teď jsme měli hodně malé školkové děti, a ty se lépe umísťují než ty starší,“ popisuje „teta“ Monika Zajíčková. V letošním roce se podařilo umístit do náhradních rodin čtyři děti.

Jen pár klientů se vrátí zpátky ke svým rodinám. Pokud se pro ně nenajdou pěstouni, zůstanou v dětském domově až do dospělosti. ŠÁRKA HURDÁLKOVÁ

ČÍM SE CHLUBÍ: Dětský domov Vrchlabí je v atletice na špičce mezi podobnými zařízeními v celé republice. „Už dva roky pomáhají naše děti Česku vítězit v mezinárodní atletické soutěži dětských domovů,“ říká vychovatelka Milada Jindřišková. V disciplínách, jako je skok do výšky nebo třeba štafeta, porážejí místní sportovci děti z ústavů Maďarska, Slovenska i České republiky.
CO JIM SCHÁZÍ:Vedení zařízení řeší právě teď problém se zahradou. „Stávající průlezky jsme museli odstranit, jelikož už byly velmi staré a pro děti nebezpečné,“ vysvětluje Renata Haasová z dětského domova. „V současné době si netroufnu říci, kolik peněz by spolkla přestavba hřiště, ale jistě by se jednalo o poměrně vysokou částku,“ doplnila Haasová.


JEŽÍŠKŮV DENÍK

V předvánočním čase se Deník rozhodl pomáhat dětem ze speciálních ústavů, škol, domovů a sociálních zařízení. Svým darem může každý čtenář přispět před Vánocemi na dobrou věc. Krkonošský deník představuje Dětský domov Vrchlabí.

  • Kapacita dětského domova je 24 klientů. Děti jsou zařazeny do jednotlivých rodinných skupin, ve kterých jsou zachovány sourozenecké vazby.
  • Rodinné skupiny bydlí každá v jednom bytě, ve kterém je samostatná kuchyň, herna, studovna a obývací pokoj.
  • Ke každému bytu jsou napevno přiřazeny dvě kmenové vychovatelky.
  • K Podkrovní prostory nejsou plně využité, po přestavění by mohly vzniknout další dva rodinné byty, případně jeden byt startovací. Chybějí však finance.

Pomoci dětem můžete i vy. Příspěvek, který škole zašlete, může být využit na rekonstrukci zahrady u dětského domova nebo dobudování podkroví.

Dětský domov, Žižkova 497, Vrchlabí, 543 01. Číslo účtu: 1434601/0710