O to největší překvapení se však postarali všichni voliči. Podle prvních sondáží ve volebních místnostech jich přišlo nečekaně hodně.

„Při minulých volbách do poslanecké sněmovny jsme měli 78 procentní účast, ale dnes to zatím vypadá, že bude ještě vyšší. Odhaduji, že lidí chodí tak o třetinu víc,“ řekla zapisovatelka jedné z hradeckých okrskových volebních komisí Ivana Černá.

„Tolik lidí jsem u voleb ještě nezažila,“ přisvědčila Pavla Holzbeierleinová z další volební komise.

Zatím vysoká účast

Velký zájem vzbudily parlamentní volby dokonce i za mřížemi. „Ze 750 našich odsouzenců mělo zajem volit 350 lidí,“ řekl mluvčí pardubické věznice Martin Kocanda. Trestanci pochopitelně museli kvůli odlišnému trvalému bydlišti hlasovat na voličský průkaz a do přenosné urny.

V Poličce zase volili účastníci velkého open air festivalu Poličské rockoupání. Z batohů rockeři vylovili voličské průkazy, karimatky odložili před volební místností a odebrali se za plentu. Byli mezi nimi i lidé z Ústí nad Labem nebo Prahy.

Největší slávu ale zažili v Jičíně. Vévoda Albrecht z Valdštejna (civilním jménem Miroslav Kněbort) se ve městě zdržuje u příležitosti Valdštejnských dnů. Ve volební místnosti v budově zdejší obchodní akademie se podivil, proč po něm chtějí jakýsi voličský průkaz, že je přece pánem v celé této krajině a že volí pouze svého císaře. A protože tuto možnost zde nedostal, se svou suitou odešel.

V nedalekých Hořicích zase byla odevzdat svůj hlas nejstarší občanka Královéhradeckého kraje, stopětiletá Marie Fišerová z Hořic.

„Je to moje povinnost a slíbila jsem to manželovi, převzala jsem za něho štafetu a koho by volil on, volím i já,“ uvedla čilá seniorka. A ještě si den před volbami zašla k holiči. „To abych byla na tu slávu pěkná,“ vysvětluje. Do volební místnosti se vydala pěšky, v doprovodu známé.

Lehké zklamání naproti tomu zažili ve vesnicích u Vysokého Mýta. Evergreenem posledních voleb tu byl speciální autobus, který svážel voliče z okrajových částí města. Letos se ale obyvatelé místních částí musí spolehnout na sebe. „Byla to tradice, ale při posledních volbách nebyl o službu zájem,“ uvedla Marie Lněničková z vedení radnice.