Studentka Pavla z Vyškova se rozhodla, že do konce roku zapracuje na své postavě a shodí několik nadbytečných kilogramů. „Už dlouho jsem o tom uvažovala. Příslovečnou poslední kapkou bylo, když jsem nedokázala obléct své oblíbené kalhoty. Rozhodla jsem se s tím něco dělat,“ vypráví studentka Pavla.

Podobně jako ona nyní upravila svou životosprávu spousta lidí. K nejčastějším novoročním předsevzetím totiž patří závazek zhubnout. Lidem, kteří se rozhodli snížit svou váhu a upravit jídelníček, pomůže web www.gda.cz.

Ten primárně informuje o dobrovolném nutričním značení GDA, které se v Česku poslední dobou velmi rozšiřuje. Stránky však obsahují také dva interaktivní nástroje, které pomohou lidem začínajícím se správnou výživou.

„S pomocí prvního z nich, Porovnejte si svůj příjem a výdej, si každý snadno spočítá svůj individuální energetický výdej a může jej porovnat s energetickým příjmem vypočteným na základě obvyklého jídelníčku,“ řekl předseda pracovní skupiny pro zdravý životní styl Potravinářské komory ČR Martin Klofanda.

Druhá pomůcka, Výrobky se značením GDA, porovnává hodnoty GDA u různých výrobků. Takzvaná nutriční bublina na přední straně výrobku informuje o množství energie obsažené v dané porci výrobku a podíl na doporučeném denním množství pro dospělého člověka.

Podle Klofandy počet takto označených výrobků roste, na konci roku se jich na českém trhu prodávalo už na tři tisíce.

Vrchní nutriční terapeutka Fakultní Thomayerovy nemocnice Tamara Starnovská vysvětluje význam GDA značení. „Ke složení správného jídelníčku je třeba sledovat energetickou hodnotu potravin a jejich celkové složení. To právě tohle značení umožňuje,“ tvrdí.

FILIP SUŠANKA