Nyní vystavuje své obrazy v kavárně Café Na Kole na královéhradeckém Velkém náměstí. Řeč je o šestadvacetiletém hradeckém autistickém výtvarníkovi Michalovi Potůčkovi. Posledně jmenovaná prezentace byla zahájena tento týden v úterý a prohlédnout si ji budete moci po celý měsíc. Jsou na ní zastoupeny především obrazy vytvořené olejovými barvami.

„Mojí velkou inspirací je především Hradec Králové. Mám rád Jiráskovy sady s jeho typickým domkem zahradníka, ale i soutok Labe a Orlice i tamní nábřeží. Nápady získávám pomocí snímků, které si sám nafotím, ale také brouzdáním po internetu. Takhle už například vznikly moje obrazy z Francie, ale i jiných zahraničních zemí. Velkými vzory jsou pro mě francouzští malíři, jako byl Renoir nebo Monet. Rád bych v budoucnu zkusil namalovat podobné portréty, jaké tvořili právě oni, " řekl Michal Potůček.

„Michal začal malovat úplně sám. Samozřejmě jsme ho v jeho konání podporovali. Přihlásili jsme ho do různých kurzů. Zajímal se mimo jiné o astronomii, archeologii nebo geologii. Účastnil se také archeologických výzkumů na dálnici D11," vypočítala zájmy svého syna maminka Eva.

„Těší mě, když vidím, že tito lidé najdou uplatnění v běžném životě. Jeho první výstavu jsem měla možnost vidět. Konala se ve východočeském muzeu a byla velmi pěkná," zhodnotila Šárka Pavlovičová z Hradce Králové.

Michal Potůček se narodil 14. prosince 1990. V současné době studuje v královéhradecké Danetě praktickou školu.

Eva Ženíšková