Čtěte pod článkem diskusi ke znovuotevření Kajínkova případu. Vyjádřete také svůj názor!

Kauza novodobého mučedníka české spravedlnosti, doživotně odsouzeného vězně Jiřího Kajínka pocházejícího z Prachovic na Chrudimsku, nepřestává hýbat veřejným míněním. V jeho nevinu věří téměř 53 procent Čechů, přes 83 procent je pro obnovení procesu s Kajínkem. Internetový průzkum veřejného mínění provedla společnost Sanep.

Velké množství příznivců má Kajínek podle zjištění Deníku především v Prachovicích a Třemošnici na Chrudimsku, kde vyrůstal. „Kajínek kradl, ale nikdy by nikoho nezabil,“ tvrdí unisono mnozí Prachováci.

Úřady Kajínkův případ opět otevřely před několika měsíci.

Ve fotogalerii si můžete prohlédnout nejrůznější průzkumy ke Kajínkovu případu.

Inspekce policie prověřuje, zda za dvojnásobnou vraždou z roku 1993 ve skutečnosti nestáli policisté. Právě to totiž vyplývá z odposlechů, které v den vraždy pořídili detektivové. Do kauzy se navíc nyní vložil i ministr vnitra Radek John.

„Kauza nejznámějšího českého vězně vyvolává emoce a většina Čechů jeho případ sleduje. Jak ukázal náš průzkum, většina veřejnosti stojí na straně Kajínka a přeje si obnovení procesu. Podle více než dvou třetin populace se pak Kajínek stal obětí policistů, kteří mají na svědomí dvě vraždy, za něž si Kajínek odpykává doživotí,“ řekl Oldřich Zajíc ze společnosti Sanep.

Z průzkumu vyplynulo velmi negativní mínění většiny Čechů o justici a policii. Více než čtyři pětiny dotázaných jsou přesvědčeny, že v Česku je možné zajistit falešné důkazy a odsoudit na doživotí nevinného. Přes 90 procent respondentů připouští, že někteří policisté mohou být napojeni na organizovaný zločin.

Veřejnost pozitivně vnímá i zapojení nového ministra vnitra Radka Johna do případu. Zabýval se jím už před lety jako reportér pořadu TV Nova „Na vlastní oči“.

Inspekce vnitra začala prověřovat, zda za vraždou podnikatele Štefana Jandy a jeho bodyguarda Juliána Pokoše z roku 1993 ve skutečnosti nestojí policisté. Jeden z detektivů měl totiž vypovědět, že byl kvůli jinému případu odposloucháván podnikatel Antonín Vlasák, který si údajně vraždu objednal.

O Kajínkovi přitom v telefonátech podle tvrzení policisty nepadlo ani slovo. Naopak z nich prý vyplynulo, že vraždili policisté.

„Potvrzovalo by to mé mnohaleté tvrzení, že jsem nikoho nezastřelil,“ reagoval Kajínek. Ten se k činu nikdy nepřiznal a v roce 2000 dokonce uprchl z nejpřísnější české věznice Mírov na Šumpersku. Nyní si odpykává trest ve Fryštátě u Karviné.

A co napsal Deníku Jiří Kajínek přímo z věznice?

#nahled|https://g.denik.cz/46/cd/jiri_kajinek_odpovedi_100730_denik-galerie.jpg|https://g.denik.cz/46/cd/jiri_kajinek_odpovedi_100730.jpg|Odpovědi Jiřího Kajínka přímo z věznice#

Film Kajínek bude mít premiéru na Konopáči

Kriminální thriller režiséra Petra Jákla Kajínek, jehož děj je inspirovaný příběhem známého českého vězně, bude mít premiéru 12. srpna také v letním kině autokempu Konopáč u Prachovic, kde Jiří Kajínek vyrůstal.

ČTĚTE TAKÉ: Kajínek: vyrůstal v Prachovicích, koupal se v Konopáči


„Dostali jsme zprávu, že se na premiéru těší i místní chataři. Mnoho z nich v 80. letech Kajínek vykradl,“ řekl za tvůrce filmu Radek Auer. Vězeňská služba odmítla, aby byl premiéře přítomen i sám Kajínek. Film není dokumentem ani rekonstrukcí případu, protože nevychází přesně ze skutečnosti.