Nezvykle vysoká volební účast provázela první kolo senátních voleb na Hradecku. K volebním urnám přišlo téměř 43 procent voličů, o více než čtyři procenta více než při posledních senátních volbách před šesti lety.

Ve velmi vyrovnaném prvním kole senátních voleb na Hradecku uspěli Jiří Mašek a Jan Holásek. O post senátora se tak oba kandidáti utkají ve druhém kole voleb v pátek 9. a v sobotu 10. října. Vítězem prvního kola se stal současný poslanec za hnutí ANO Jiří Mašek, který by rád vyměnil dolní komoru parlamentu za tu horní. "První místo mě překvapilo. Stála proti mně řada kvalitních kandidátů. Teď je ale třeba nadechnout se a pracovat dál. Výsledky z prvního kola se totiž mažou a teprve ve druhém kole se rozhodne, kdo se stane senátorem na příštích šest let," uvedl po uveřejnění oficiálních výsledků Mašek, který v prvním kole získal zhruba 19,5 procenta hlasů.

Jan Holásek (Spojenci pro Královéhradecký kraj), 47 letZdroj: archivJeho vyzyvatelem bude Jan Holásek, kterého podporují TOP 09, HDK, Zelení, Senátor 21, Změna pro Hradec, Liberálně ekologická strana a Volba pro město. V prvním kole získal necelých 17 procent hlasů. Přestože ještě kolem třetí hodiny odpolední se nacházel v průběžných výsledcích až na pátém místě, nakonec se mu podařilo přeskočit jak dosavadního senátora Jaroslava Malého a dalšího advokáta Pavla Staňka (ODS), tak i pirátského kandidáta Pavla Vacka, který v senátních volbách na Hradecku nakonec obsadil třetí místo. "Děkuji všem voličům. Věřím, že se mi do druhého kola podaří získat podporu i dalších demokratických stran a osobností, které v prvním kole volby podporovaly jiné demokratické kandidáty," okomentoval výsledky prvního kola Holásek.

Vítěz voleb v Královéhradeckém kraji - koalice ODS, STAN a Východočechů. Lídrem kandidátky Martin Červíček.
Krajské volby překvapivě vyhrála koalice ODS, STAN a Východočechů

Druhé kolo senátních voleb, které se tradičně potýká s velmi nízkou volební účastí, odstartuje už v pátek ve 14 hodin. Úspěšnější ze dvou kandidátů bude senátorem za Hradecko až do roku 2026.