Pane předsedo, dosáhla ČSSD maxima při vyjednávání o nové vládě?

Dá se říci, že se nám podařilo dosáhnout slušného kompromisu, který je přijatelný pro všechny.

Znáte dnešní výroky lidovců, že s dohodou nejsou spokojeni?

Myslím, že nejlepší je, když nespokojení jsou tak trošku všichni.

Pokud lidovecké grémium neposvětí vaši dohodu, zkomplikovalo by to situaci?

Museli by vzít na vědomí, že za krizi, kterou to přinese, ponesou plnou zodpovědnost se všemi důsledky, které to bude znamenat.

A nestačily by hlasy ČSSD a ODS jako podpora vznikající vlády?

My nechceme jít do žádného uspořádání, které by připomínalo velkou koalici, i když velká koalice je politické uspořádání. To, že jednotlivé strany budou nominovat řekněme nezávislé nestranické odborníky, dostává tu věc do jiného rozměru. Ale představa o tom, že by tato vláda, která nezískala důvěru sněmovny, mohla dál pokračovat, je fantaskní, je ze světa science fiction.

Můžete prozradit, kdo navrhl do čela nové vlády Jana Fischera?

Jana Fischera navrhl Mirek Topolánek. Musím říct, že se mi to zdálo jako dobrý návrh. Je to člověk, který je orientován ve státní správě, je to vynikající odborník, člověk, který je znalý několika cizích řečí, s mezinárodními kontakty a s kontakty na všechny politické strany v této zemi.

Myslíte si, že by nová vláda mohla mít problémy s předsednictvím Evropské uni? Že její představitelé nebudou mít potřebné kontakty a že se zatím neumějí v tom prostředí orientovat?

Myslím, že jde o to, aby na ty resorty, které se tím budou zabývat, přišli lidé, kteří mají potřebnou erudici, znalosti a jsou orientováni ve světě. Myslím, že takové lidi se daří sehnat.

Prozradíte jména těch, které budete do vlády navrhovat?

Budou to určitě velmi kvalifikovaní lidé, protože dokončit evropské předsednictví je samozřejmě úkol, na jehož úspěšnosti máme velký zájem.

Jak si myslíte, že bude silný mandát nově vznikající vlády?

Vzhledem k tomu že by ji mohly podpořit čtyři, možná pět politických stran ve sněmovně, může být její mandát široký. Kromě dokončení předsednictví bude chtít tato vláda zpracovat rozpočet na rok 2010, aktualizovat rozpočet na rok 2009, připravit zemi k volbám do poslanecké sněmovny a samozřejmě boj proti krizi. Pokud se bude ekonomická krize stupňovat, a po únoru to vypadá na další pokles hospodářství, protože jen export klesl zhruba o 20 procent, zcela nepochybně se to projeví v příjmové části státního rozpočtu a celé veřejné sféry. Je třeba přijmout další opatření protikrizového charakteru a je dobré, že s nimi bude přicházet nepolitická vláda a ne vláda Mirka Topolánka, která nemá bezpečnou většinu v poslanecké sněmovně. U nové vlády určitě bude vůle k dohodě ze všech stran, jak ze strany dosavadní koalice, tak opozice.

V poslední době klesají preference ČSSD a stoupají preference ODS. Zmínil jste, že byste brali termín voleb i příští rok na jaře. Nebyl by pro vás pozdější termín nevýhodou?

Sociální demokracie zaznamenává dlouhodobý předstih volebních preferencí. Výrazný byl na počátku roku, kdy jsme došli až k 45 procentům podpory. Já jsem tehdy říkal, že to jsou procenta euforického charakteru, že realistických je 35 až 40 procent, Z posledního průzkumu STEM ze začátku března vyplývalo, že kdyby se procenta ČSSD přepočetla na mandáty, získala by 92 mandátů a vládní koalice 83. Já věřím, že sociální demokracie bude mít vždy před volbami schopnost mobilizovat své příznivce.

Před volbami do krajských zastupitelstev byly největším tématem ČSSD poplatky ve zdravotnictví. Máte podobné velké téma do dalších voleb?

Ze sociologických studií vím, že lidé nás berou jako kompetentnější stranu v boji proti krizi. Boj proti krizi bude prvním tématem. My považujeme volby do evropského parlamentu za první poločas letošního volebního klání. Tím druhým poločasem budou volby do poslanecké sněmovny. Leitmotivem těch voleb bude „Nepřipusťme návrat vlády Mirka Topolánka“. Budeme připomínat, co všechno se vládě Mirka Topolánka nepovedlo a co hrozí, pokud se jeho vláda vrátí. Lidé si musí představit, co všechno by se stalo – školné, další takzvané reformy ve zdravotnictví, včetně privatizace fakultních nemocnic. To jsou všechno záměry, které ODS deklarovala.

Myslíte si, že s koncem této vlády končí možnost přijmout Lisabonskou smlouvu?

To je především věc ODS a já předpokládám, že občanští demokraté přistoupí ke schvalování smlouvy na schůzi Senátu na přelomu dubna a května. Klub ČSSD je připraven Lisabonskou smlouvu podpořit všemi svými 29 hlasy. Bude potřeba osmi až deseti hlasů ODS. Koneckonců byl to právě předseda ODS, kdo se zavázal k její ratifikaci.

O víkendu byl v České republice americký prezident Barack Obama. Měl jste možnost se s ním setkat?

Bohužel ne.

Jaká byla vaše reakce na jeho projev na Hradčanském náměstí?

Byl to určitě zajímavý projev. Taková zvláštní směs idealismu a amerického přístupu k věcem. Myslím, že to bylo velmi inspirativní, že Obama přišel s velkými náměty, zejména když se vyjádřil o redukci zbraní hromadného ničení. Je to posun proti Bushově administrativě a já to velice vítám. Je to nejzajímavější a největší iniciativa administrativy Spojených států od pádu železné opony.

Má Barack Obama podle vás šanci to, o čem mluví, začít uskutečňovat?

Každopádně má s tím viděním světa, se kterým přichází, větší šanci. Nedělí lidi na ty bílé a černé figury. Snaží se vidět svět v jeho složitosti a univerzalitě. Myslím, že to nadšení a idealismus mohou vést k tomu, že se věci změní. Například pokud jde o jednání s Íránem nebo s Ruskem, zdá se, že jsou vidět první pozitivní kroky, a to je dobře. Amerika tak přestane hrát roli světového četníka, vykonavatele pořádku. Ani Amerika nemá dostatek sil, aby tuhle roli hrála v globálním měřítku.

Obama se ve svém projevu zmínil i o radarové základně v České republice. Nezmění se postoj ČSSD k vybudování radaru poté, co Severní Korea testovala svou raketu?

Je to nepříjemná komplikace pro světovou bezpečnost, ale kdyby Korea měla balistické rakety, nebude je střílet přes celý euroasijský kontinent. Spíš jen takový povzdech k Severní Koreji. Nedokážu si představit přístup vlády této země, kde miliony lidí hladoví, že právě tato země dává peníze na tak drahé zbraňové systémy. To je pro mě neuvěřitelné. A samozřejmě že to chce mezinárodní akci proti tak nebezpečné vládě.

Umím si představit, kam v souvislosti s radarem směřují Spojené státy. K určité dohodě s Ruskem, budou znovu jednat s Íránem a snažit se dojít k nějakému východisku.

Dnes jste navštívil hejtmana Královéhradeckého kraje Lubomíra France. Byla to jen zdvořilostní návštěva, nebo jste probírali problémy kraje a krajské organizace ČSSD?

Hovořili jsme o sestavování úřadnické vlády, aby tady v kraji měli přehled, jak probíhají jednání, a hovořili jsme i o problémech kraje. Nechal jsem si vysvětlit základní problémy především v té oblasti, které rozumím, tedy rozpočtové. Jak jsem porozuměl, rozpočet kraje je staven poněkud opatrně, což je jen dobře s ohledem na očekávaný pokles příjmů. Mluvili jsme i o problémech krajské organizace ČSSD. Shodli jsme se, že v tomto kraji můžeme dosáhnout velmi dobrého výsledku ve volbách do poslanecké sněmovny. Konečně bychom chtěli také dosáhnout dobrého výsledku v komunálních volbách.

V komunálních volbách se vám na Hradecku nedaří.

Ano, tento kraj byl v celé republice nejslabší právě v komunálních volbách.

Považujete aféru Dryml za uzavřenou poté, co odešel z krajských funkcí?

Myslím, že se k tomu sociální demokracie od prvního dne postavila čelem, že jsme nic nezakrývali a že jsme věci řešili, takže to podle mého názoru musela veřejnost ocenit.

Jak je možné, že takový člověk se ocítí tak vysoko na kandidátce ČSSD a potom politicky i lidsky selže?

Pan Dryml získal velmi slušný politický výsledek ve volbách podle počtu preferenčních hlasů, ale to je jistý závazek. Já sám jsem v Ústeckém kraji získal 31 tisíc preferenčních hlasů a nedělal jsem z toho mé osobní vítězství, že jinak by strana nevyhrála. Člověk to musí vidět v určité relaci jako ve fotbale. Když někdo kope za určitý tým, tak se i ta největší hvězda musí dát do služeb týmu. Pan Dryml tak trošku podlehl fluidu vlastní osobnosti. Věřím, že měl čas o těch věcech přemýšlet a určitě najde cestu, jak pracovat pro veřejné věci dál. I když ho ČSSD v zastupitelstvu zbavila všech funkcí, zůstává dál zastupitelem a do konce volebního období zbývá dost času.

Dva velké dopravní problémy trápí Královéhradecký kraj. Jedním z nich je nedostavěná dálnice D 11 a druhým obchvat České Skalice. Oba problémy mají společného jmenovatele – nemožnost státu dohodnout se s vlastníky pozemků. Pokud vyhraje ČSSD volby, bude se snažit řešit podobné situace v obecnějším měřítku?

Když jsem se v srpnu 2004 stal ministrem pro místní rozvoj, na ministerstvu se zpracovávala legislativa, která umožňovala vykupovat ze strany státu od privátních vlastníků půdu z důvodu výstavby podobných staveb. Vzpomínám si, kolik útoků ze strany představitelů dnešní vládní koalice na mě bylo. Dnes by si to měli všichni v hlavě přehrát a uvědomit si, jak si vlastně zkomplikovali život. V tomto návrhu jsme mohli jít mnohem dál, než jsme šli. V žádném případě nešlo o komunizující návrh, který by ve svých důsledcích znamenal vyvlastňování všeho, na co bychom se podívali. Dnes však potřebujeme zákon, který by dokázal efektivně řešit takové mezní případy. Až sociální demokracie přijde do vlády, budeme se i takovými věcmi rychle zabývat.

V posledních dnech jste měl určitě nabitý program. Uvědomujete si, že za týden jsou Velikonoce?

Vcelku si to uvědomuju a chtěl bych být se ženou někde v přírodě. Pokud se to povede, vezmu si pár dní volno.

Dodržujete doma velikonoční tradice a chodí k vám koledníci?

Nevím, jestli budou chodit koledníci, ale jsem na to vždycky připraven. Některé roky chodí a vždycky dostanou nějaké dárky.

Trávíte Velikonoce raději doma nebo ve společnosti? A uvaříte si nějaké dobré jídlo, nebo radši zamíříte do restaurace?

Tentokrát přesně nevíme, kde budeme. Pokud budeme v domě u Prahy, pak bychom vařili, tedy spíš žena by vařila, já bych možná něco udělal na grilu. Nebo pojedeme někam do lázní asi kousek za hranice, protože tam přece jenom máme soukromí.

A chybí vám soukromí?

Samozřejmě chybí. To chybí asi každému. A když jsem u nás nebo na Slovensku, tak ho nemám. A když už je pár dní odpočinku, pak bych soukromí uvítal.