V neděli odpoledne odpoledne o tom hlasováním rozhodli návštěvníci tradičních jiřinkových slavností v České Skalici na Náchodsku. Obě odrůdy se budou moci až do příštího září pyšnit titulem Královna jiřinkových slavností.

"Že budeme mít dvě královny, se stalo vůbec poprvé. Obě odrůdy ale od lidí dostaly stejný počet hlasů," řekl ředitel českoskalického Muzea Boženy Němcové Milan Horký. Výstava jiřinek se v muzeu konala od pátku a o přízeň lidí se ucházelo na 150 odrůd. Vedle řezaných jiřin, přichystaných ve zhruba stovce váz v muzeu, se přes 1400 návštěvníků mohlo pokochat i více než tisícem jiřin, které jsou vysázené na záhonech muzea.

Jiřinky, které jsou původem z Mexika, se uplatňují jak v malých zahrádkách, tak i ve veřejných sadech a parcích. Řezané květy jsou poměrně trvanlivé a hodí se pro vazbu kytic, věnců a jiných květinových dekorací. "Obě letos vítězné odrůdy patří mezi dekorační jiřinky, které se vyznačují plnými květy," řekl Horký.

Výstavy jiřinek mají v České Skalici dlouholetou historii, poprvé se výstava konala v roce 1837. Tradice slavností skončila v roce 1847 po rozsáhlém požáru města a úmrtí kněze Františka Hurdálka, zakladatele spolku pěstitelů jiřinek. Slavnosti byly znovu obnoveny v roce 1925.

 

Ilustrační foto