Není žádnou novinkou, že černých pasažérů neustále přibývá. Potvrdil nám to také Josef Januš z Dopravního podniku města Hradce Králové.

„Například v roce 2009 nám ve statistice figuruje 8235 lidí, které revizoři přistihli bez platné jízdenky. Před dvěma lety jich bylo téměř devět tisíc a loni to bylo dokonce téměř jedenáct tisíc černých pasažérů,“ uvádí z přehledů dopravního podniku Januš.

Jak dodal, se zvýšeným počtem černých pasažérů narůstají také jejich dluhy. „Cestující bez jízdenky by měl zaplatit jeden tisíc korun pokuty. Pokud ji zaplatí na místě nebo do tří pracovních dnů u nás na přepážce, je sankce snížena na čtyři sta korun,“ vysvětluje Januš. Podle jedho dosavadních zkušeností pokutu na místě nebo do tří dnů zaplatí zhruba třicet procent černých pasažérů. Na první upomínku pak podle něho reaguje asi polovina oslovených. „Když ani po naší upomínce pokutu člověk nezaplatí, následuje žaloba u soudu a mnohdy ke slovu přicházejí exekuce. Může se tak stát, že jedna jízda za patnáct korun, kterou cestující neuhradil, ho v konečném důsledku přijde až na dvacet tisíc korun. Pokud se věc vyřeší žalobou, stojí ho to kolem 7,5 tisíce korun. Ovšem při exekuci se dostáváme k mnohem vyšším částkám, přibližně k dvaceti tisícům korun,“ doplňuje Januš.

Zvláštní kapitolou jsou útoky na revizory. Těch také přibývá, jak verbálních, tak fyzických.

Jen trochu úsměvnější jsou případy, kdy do autobusu „nastoupí“ sám pes. I to se totiž stalo. Pes se svezl z Ruseka až na hlavní nádraží, nic neplatil, ale skončil v útulku pro opuštěná zvířata. „Lidé běžně v našich vozech jezdí se svými mazlíčky – psy, kočkami, ale zažili jsme také fretky či potkany. Pro někoho mazel, pro druhého hrůza,“ řekl Januš.