Cestující v prostředcích městské hromadné dopravy mohou nově platit jízdné pomocí svého mobilního telefonu. Novinku včera ráno spustil pro své zákazníky Dopravní podnik města Hradce Králové.

„Doplňující službu nabízíme hlavně pro lidi, kteří si nemohou zakoupit papírovou jízdenku, nebo pro cestující, kteří do Hradce Králové zavítají jen občas a nemají městskou kartu,“ vysvětlil Deníku Pavel Zákora, ekonomický náměstek Dopravního podniku města Hradce Králové.

Papírové jízdenky se zatím rušit nebudou. Podle slov Pavla Zákory by mohly nastat komplikace při prodeji jízdného u řidiče na frekventovaných zastávkách. „Mohlo by se stát, že by spoje odjížděly se zpožděním. Prodej jízdenek v trafikách sice klesá, ale uvidíme, co se situací udělá platba přes mobilní telefon. Klasické jízdenky samozřejmě dále platí,“ dodal Pavel Zákora.

Princip objednání jízdného je velice jednoduchý. Potřebujete k němu jen mobilní telefon a aktivovanou službu Premium SMS. Ta se dá zdarma spustit na zákaznické lince svého mobilního operátora.

K samotnému získání jízdného stačí poslat SMS zprávu ve tvaru HK a odeslat na číslo 90230. Zpět cestující obdrží potvrzující zprávu včetně času vypršení jízdného a kódu pro kontrolu revizorem.

Cena takové zprávy záleží na ceníku operátora a samotné jízdné stojí v tomto případě 18 korun a ve všední den platí 45 minut.

Pokud byste chtěli jezdit v městské hromadné dopravě dvacet čtyři hodin, zaplatíte pětapadesát korun. SMS zpráva pak bude ve formě HK24.

Hradec Králové se tak vedle Prahy, Plzně, Českých Budějovic, Ostravy, Ústí nad Labem, Liberce a Jablonce nad Nisou stal dalším městem, kde je možné hradit jízdné v MHD formou SMS.

Krajské město nabízí mimo SMS zprávy také unikátní platbu pomocí prozvonění. Vyplatí se pokud často cestujete autobusy a trolejbusy. Nejdříve však musíte zavolat na číslo 910 301 000, které automaticky hovor ukončí a zpět vám přijde potvrzení registrace.

„Cestující potvrdí registraci pomocí SMS ve tvaru: ANO HKR a tuto SMS pošle na číslo 90230. Zpět obdrží uvítací SMS a tím je potvrzeno objednání služby Mobilní jízdenka prozvoněním,“ uvádí dopravní podnik na svých internetových stránkách.

Při samotném zakoupení přestupní jízdenky na 45 minut, případně 60 minut o svátcích, víkendech a od 19 hodin do 4 hodin ve všední den, stačí zavolat na číslo 910 301 001.

Pro čtyřiadvacetihodinové jízdné pak použít číslo 910 301 024. Na telefon vám přijde opět potvrzení o zaplacení. Tímto způsobem můžete zakoupit jízdenky až čtyřem dalším spolucestujícím.

V případě smazání jízdenky v době její platnosti je možné získat její duplikát. Stačí napsat SMS zprávu ve tvaru HKD na číslo 90030. Za tuto službu zaplatíte pět korun.