Přidělené jméno však nemusíte nosit až do konce života.„V roce 2010 byla u dětí narozených v Hradci Králové nejoblíbenější chlapecká jména Jan, Jakub a Lukáš, mezi dívčími to byla Eliška, Anna a Kristýna,“ uvedla vedoucí správního odboru hradeckého magistrátu Ludmila Ducháčová.

I letos je situace obdobná. Jméno Jan od začátku roku vybrali pro čtyřicet dětí rodiče, kteří dávají přednost tradici. Dalšími oblíbenými jmény je Ondřej či Jakub nebo Matěj. Oblíbený je také Matyáš a Vojtěch.

Mezi narozenými děvčaty vládne jméno Tereza a Eliška. Poplulární je rovněž pojmenovat děvče jako Anna, Barbora a Kristýna. V hlášeních o narození dítěte se objevují i méně častá a cizí jména.

„Jejich počet však zdaleka nedosahuje zájmu o česká jména. Jde například o Sofie, Amálie, Nikolase, Sebastiány, Benjaminy nebo Doriány. Rodičovskou módou posledních let je i dávání dvou jmen. Jenže ne všichni rodiče si uvědomují, že dítě si později nemůže vybrat pouze jméno, které se mu víc líbí, ale musí po celý život používat obě, neboť na povolení změny jména není právní nárok. A tak se z dobrého záměru může leckdy stát komplikace,“ řekla tisková mluvčí hradeckého magistrátu Magdaléna Vlčková. Změnu lze povolit pouze na základě skutečně závažných důvodů. I v tomto případě však platí určitá pravidla. Pokud má mít dítě dvě jména, nesmí být stejná, nelze používat zkratky, chlapec nemůže mít dívčí jméno a podobně.

„Rodiče mohou svému dítěti, občanovi České republiky, zvolit jméno, které lze nalézt v publikaci doktorky Knappové nazvané Jak se bude vaše dítě jmenovat? V této publikaci jsou uvedena jména našeho i cizího původu, která lze zapsat do matriční knihy,“ sdělila vedoucí oddělení matrik Magistrátu města Hradec Králové Jana Luňáčková. V knize jsou však i zdomácnělá jména, která do matriky nelze zapsat. Pokud si někdo chce změnit příjmení, tak může, jenže nárok na případnou změnu ne– existuje. Na základě důvodů uvedených žadatelem vždy rozhoduje správní orgán. Změnu příjmení příslušný úřad povoluje zejména v případech, kdy je příjmení hanlivé, směšné, nebo je pro to jiný závažný důvod. „Obecně lze říci, že ve většině případů žádosti o změnu příjmení vyhovíme,“ doplnila Jana Luňáčková. Změna jména nebo příjmení přijde žadatele na tisíc korun, avšak jsou případy, kdy správní poplatek činí pouze sto korun. To se týká právě například hanlivých nebo směšných příjmení, která žadatelům mnohdy komplikují život. (jo)