V roce 1949, v době, z níž je černobílý snímek, se ulice jmenovala Stalinova třída. Jde o pohled od skleněné věže směrem k Centrálu. Ano, ten přístřešek po levé straně je vchod do dnešního kina. Tuto fotku vám přinášíme v rámci cyklu Jak se změnil Salon republiky.

1949, STALIN. Jediný rok po komunistickém puči stačil, aby se jedna z hlavních hradeckých ulic přejmenovala na Stalinovu třídu. Pohled je od skleněné věže.

Dnes už má třída název podle jiného vládce, výrazně osvícenějšího, podle Karla IV. A je z ní jedna z hlavních ulic celého Hradce – denně tudy projde na jedenáct tisíc lidí, tedy desetina města.

Změna je to převeliká, především na první fotce chybí obrovská křižovatka a podchod, jimž lidé míří směrem 
k Centrálu i zpět.

Tyto dvě věci začaly fungovat v roce 1973. „Stavba podchodu byla vyvolána stavbou nové křižovatky jako součást okruhu na Průmyslové ulici," vysvětluje architekt Jan Falta, vedoucí odboru památkové péče magistrátu.

Dnes je podchod v podivném stavu. Už více než dva roky se jedná o změně jeho nájemníka, ale stále se nic neděje. I záchodky, které měly zmizet, fungují…

Posílejte fotky! Uvidíme, jak se změnil Hradec…
Hradecký deník vám přibližně každé dva týdny předvádí, jaký byl Hradec před lety – a jak některá místa vypadají dnes. Jste ochotni přispět do cyklu Jak se měnil Salon republiky?
Fotky a náměty posílejte na e-mailovou adresu: 
jiri.fejgl@denik.cz.