Ministr vnitra Radek John bude mít co vysvětlovat. Sněmovní kontrolní výbor si ho chce počátkem února předvolat na kobereček kvůli zrušení projektu obřího výcvikového centra hasičů na bývalém vojenském letišti v Hradci Králové – Věkoších.

Město i kraj do přípravy už vložily mnoho úsilí i peněz a investice za 1,8 miliardy korun, již měla z 85 procent zaplatit Evropská unie, se ocitla kvůli údajným rozpočtovým škrtům na černé listině.

„Ministr sám zrušil projekt, který schvalovala celá vláda. Nepředložil ani požadované dokumenty, které by to vysvětlily. Byla to přitom jedinečná příležitost, jak vytáhnout z Bruselu peníze. Nevěřím tomu, že se dotace dá v takto šibeničním termínu přesunout na jiné investice, jak vnitro tvrdí. Sama jsem nikdy takový případ, kdy by to EU dovolila, nezažila,“ řekla včera po jednání kontrolního výboru sněmovny jeho místopředsedkyně, východočeská poslankyně Zdeňka Horníková (ODS). Za výcvikové středisko se cvičebním polygonem se postavila i její hradecká kolegyně ve výboru Hana Orgoníková (ČSSD).

Ministerstvo tvrdí, že za více než miliardu z Bruselu nakoupí raději hasičskou techniku. „Riziko toho, že změna alokace dotace neprojde, si uvědomujeme. Ale kdybychom tomu nevěřili, nešli bychom do toho,“ řekl Johnův mluvčí Pavel Novák. Šéf úřadu na jednání kontrolního výboru chyběl.

Hradecký magistrát i kraj spojily síly, v úspěch ale příliš nevěří. „Čekáme na konečné rozhodnutí na konci ledna,“ řekl hradecký primátor Zdeněk Fink. Magistrát a kraj mají kontrolnímu výboru sněmovny vyčíslit už vynaložené náklady na investici.

Moderní výcviková základna dosud záchranářům chybí a Česko je údajně poslední zemí v EU bez takového centra. Hlavní částí měl být výcvikový polygon, který měl umožnit nácvik likvidace krizových situací a havárií v reálných podmínkách. Pro simulaci nehod měl vzniknout například kus železnice a dálnice i s tunelem.