Plánovanou návštěvu politiků přerušil pád vlády a jaroměřským radním nezbývá než čekat, až skončí období úřednické vlády.

Oproti dřívějšímu tvrdému nesouhlasu obyvatel se dnes už místní věznici tolik nebrání. Stále přibývá lidí, kteří v projektu vidí šanci pro Josefov.

„Vzniknou nová pracovní místa, opraví se „čtvercáky“ a snad bude ve městě i větší bezpečnost,“ slibují si místní.

Přesto zdaleka ne všichni s plány vedení města souhlasí. „Budu se tu bát. Je to nesmysl, kdyby z těch baráků postavili byty pro mladé, udělali by daleko líp,“ říká Věra Janíčová.

Jenže některé části Josefova jsou skutečně ostudné a město nemá na tak rozsáhlé opravy peníze. Od „Ostrova naděje“ si radní slibují příliv kapitálu i služeb do města.

Projekt schvalují i památkáři: „S věznicí souhlasím. Konečně by se budovy opravily, v tomhle stavu nemohou dlouho vydržet. Je ale nepřípustné, aby ve městě vznikaly nové zdi nebo ploty,“ upozorňuje památkář Jan Čiháček.

Ve věznici by nalezlo svůj nedobrovolný domov až čtyři tisíce odsouzenců ve čtyřech kategoriích, které vyžadují různý stupeň ostrahy.
Věznice by se navíc měla rozrůstat jako stavebnice - celý projekt má šest etap. Mezi první dvě patří obsazení čtvercového vojenského objektu za kostelem a bývalé nemocnice.

Přesné informace o chodu věznice začne vedení města řešit až po státní návštěvě, kdy bude jasno, zda projekt dostane zelenou.

MARKÉTA VOLFOVÁ