Rozhovor

Líbí se vám v Hradci Králové?
Na největší letecké přehlídce CIAF v Hradci Králové se mi líbí a jsem velice potěšen, že se opět do Hradce vrátila. Není přece žádným tajemstvím, že letiště v Hradci Králové stálo u zrodu tehdejšího československého vzdušného letectva již od dvacátých let minulého století. I když má ministerstvo obrany omezený rozpočet, věřím, že se v podobných akcích bude i nadále pokračovat. To abychom veřejnosti ukázali, že armáda jako celek se dokáže o bezpečnost České republiky postarat.

Pronájem stíhaček JAS 39– Gripen končí. Kdo bude zajišťovat náš vzdušný prostor?
Vláda rozhodne o podmínkách veřejné soutěže na nástupce čtrnácti stíhaček JAS-39 Gripen do konce letošního roku. Již na podzim vláda projedná kompletní materiál o ochraně vzdušného prostoru. Bude počítat s uchováním schopnosti nadzvukového letectva, ale rozhodně budeme chtít vybírat v nějakém soutěžním prostředí. Kdybychom se orientovali jen na jedno řešení, dostali bychom se do pasti. Teprve po schválení těchto podkladů vláda rozhodne o podmínkách vypsání tendru. Zda Česká republika letadla koupí nebo si je pronajme, zatím není jasné.

Jaké budou podmínky nově vyhlášené soutěže?
Premiér řekl, že předpokládá, že jednou ze základních podmínek účasti v soutěži bude spolupráce při potírání korupce, a já s ním souhlasím. Je možné, že výrobce gripenů by se mohl tendru zúčastnit.
(Současné stroje si Česká republika od švédské vlády pronajala před osmi lety do konce roku 2014. Předchozí soutěž na nákup stíhaček, jehož vítězem bylo britsko-švédské konsorcium BAE Systems/Saab, byla anulována. Britští vyšetřovatelé přišli na to, že se při tendru v Česku uplácelo stejně jako jinde ve světě, kde se o nějakou zakázku ucházela zbrojovka BAE. – pozn. red.).

Bude i nadále české letectvo pomáhat v pobaltských republikách?
Česká republika se příští rok znovu zúčastní s gripeny mise v pobaltských republikách, přestože to není součástí závazku země vůči NATO. Čtyři gripeny se budou podílet na ochraně vzdušného prostoru baltských zemí. Baltské státy to poptávají, pro armádu to není nevýhodné a máme na to kapacity, na rozdíl od například vzdušné akce nad Libyí.

V posledních týdnech se objevily informace o povinných odvodech. Mnoho mužů se nás začalo vyptávat, jestli by znovu mělo dojít na základní vojenskou službu.
Vím, že tyto informace se objevily v některých médiích. V zásadě platí, že branná povinnost občanů České republiky po vytvoření profesionální armády z našeho právního řádu nevymizela. Nyní zpracováváme novou koncepci mobility, která by měla být dokončena v příštím roce. To vše ale neznamená znovuzavedení základní vojenské služby v dřívějším pojetí! Jde o posílení možností státu reagovat včas na případné krizové situace vojenského i nevojenského charakteru. Odvodní řízení by se týkala mladších ročníků nebo vybraných odborností.

(pov, čtk)