V dnešní moderní uspěchané době si o víkendu zopakovali v domě U Špuláků v Hradci Králové manželský slib – po šedesáti letech! Diamantovou svatbu si užívali v rodinném kruhu a celkem s humorem. „To je neuvěřitelné vydržet společně šedesát let," smála se dvojice.

„Co nás drželo pohromadě? Vzájemná úcta, tolerance, porozumění a především práce. Té jsme měli oba vždy dost. Ti, kdo se nemají čas zaměstnat, se rozvádějí," vysvětlovali manželé z Hradce.

Vychovali dvě děti, mají čtyři vnoučata

Vychovali dceru Martu, která je lékárnicí, a syna Petra, který se jako otec „upsal" Farmaceutické fakultě UK v Hradci Králové. Dnes se také těší ze čtyř vnoučat a dvou pravnoučat – roční Elišky a téměř ročního Michálka.

Třináctka jim štěstí v lásce neubrala

„Brali jsme se v sobotu 13. září 1952 v Brně a uplynulou sobotu jsme si slib manželský opět potvrdili. Nebylo to ten samý den, ale jak je vidět, třináctka nám tehdy jako nešťastné číslo nic nepokazila," řekl Jan Solich.

I když ho do Hradce „převeleli" po působení na farmaceutických fakultách v Brně a Bratislavě, nelituje. Ještě dnes na fakultě pomáhá, zabývá se hlavně výchovou vědeckých pracovníků.

„Máme dost odborných zájmů, chalupu na Moravě u Jevíčka, cestování a práci pro seniory," doplnil Jan Solich. Jak dodal, pět let byl dokonce předsedou Svazu důchodců České republiky.

„Stále prosazuji myšlenku, že stáří není nemoc, ale jedna část života, že největším problémem nejsou ani nemoci nebo potřeba sociální pomoci, ale především pocit osamění či ztráta životních cílů. Toho se držíme," řekl Jan Solich.

Oslavy jim nezkazil ani zákaz rozlévání tvrdého alkoholu. Významné životní výročí s rodinou zapili vínkem. Nezapřou Moraváky.