Stejně jako loni na Karla Gotta, přijeli letos dvěma autobusy hradečtí senioři na koncert Blue Effect, které doprovodil Rozhlasový Big Band Gustava Broma.

Manželé Julákovi z vystoupení pospíchali jako jedni z prvních. „Vůbec se nám to nelíbilo. Za našich mladých let hrál orchestr Gustava Broma úplně jinak," postěžoval si pár, kterému se mnohem více zamlouval loňský Karel Gott. Většina seniorů však odcházela s úsměvem.

„Je zážitek vidět tady tolik mladých lidí. Koncert byl moderní, ale to k tomu patří," nechala se slyšet šestasedmdesátiletá Irena Dušková.

Festival Rock for People si  zakládá na čistotě a ekologii.  Také proto zde fungovala třídička odpadů.

„Hradeckým službám předáváme sto procent vytříděného odpadu a z toho zhruba 67 procent jde na recyklaci. V republice jsme jediný festival, který takhle uvažuje. Za festival nám pod rukama projde šedesát až osmdesát tun odpadu," vysvětlil Štěpán Suchochleb, který se stará o čistotu festivalu.

Festival myslel i na vozíčkáře

Hradec Králové - Letošní jubilejní ročník festivalu byl zároveň premiérou pro vozíčkáře. Poprvé se na jejich podporu sbírala plastová víčka, ze kterých se vyrábí nájezdové plochy. Poprvé měli vlastní stan s občerstvením a bezbariérovým sociálním zařízením a poprvé také zdarma navštívili mimo jiné i jeden z hlavních taháků festivalu – koncert legendární Lucie. „Nikdy bych nevěřil, jak dokážou lidé na vozíčku slavit. Obzvlášť kluci z kapely The Tap Tap, ti se toho opravdu nebáli a užívali si festival plnými doušky," říká se smíchem pracovník stánku pro vozíčkáře Zdeněk Klikar.

V zázemí pro handicapované zdarma půjčovali kolečková křesla, aby si mohli pohyb na vozíku v areálu sami vyzkoušet. Jediný problém byl podle pracovníků s opilci: „Nejvíc chodili lidé vždycky na večer už značně posilněni alkoholem. Jeden mi s křeslem dokonce ujel, já za ním utíkala a přemlouvala ho, ať se vrátí. Na to dlouho nezapomenu," směje se jedna z pracovnic stánku Šárka Šatalíková.   (zum)