Zhruba 35 tisíc zásahů při záchraně života a ochraně zdraví má ročně na svém kontě Zdravotnická záchranná služba Královéhradeckého kraje. Ve středu si připomněla 30 let své existence v krajském městě a dvacáté výročí letecké záchranné služby.
Hradecká krajská záchranka patří k nejlepším u nás, ale nejen tam. „Kvalita služeb je zde na špičkové úrovni i z pohledu celé Evropy,“ prohlásil při středeční oslavě výročí europoslanec Oldřich Vlasák. Jeho názor sdílí také Mirek Vaňura, moderátor a autor televizního pořadu 112, který se mezi záchranáři pohybuje takřka denně. „Jsem hradecký patriot, ale pokud můžu jako laik porovnat, tak hradecká záchranka patří skutečně ke špičce v Evropě. To se týká jak techniky, tak i lidí,“ nešetřil slovy chvály.
Krajská záchranná služba, jejíž spádová oblast čítá 560 tisíc lidí, je v mnoha ohledech specifická. Například tím, že zajišťuje neodkladnou přednemocniční péči často v hůře dostupném terénu, což je dáno horami i skalními oblastmi na území kraje. Na nevytíženost si proto nemůže stěžovat. „Na tísňovou linku přichází denně asi tisíc výzev, z toho ke stovce jede jedna z 27 posádek v kraji. To je velké číslo. Za rok tak evidujeme zhruba 35 tisíc zásahů,“ řekl ředitel krajské záchranné služby Ladislav Žabka.
Záchranná služba v Hradci Králové vznikla v roce 1980. Další zlom nastal 3. července roku 1990, kdy začala v krajském městě jako šestá v tehdejším Československu fungovat letecká záchranka.
„Technika před dvaceti lety byla s dnešní, která je vybavena počítačovými systémy, pochopitelně nesrovnatelná,“ tvrdí vedoucí lékař letecké záchranky Anatolij Truhlář. Totéž podle něho platí rovněž u vybavenosti vrtulníku zdravotnickou technikou. „Před dvaceti lety se například používaly pouze lehce upravené přístroje používané na operačních sálech. Dnes už jsou specializované firmy, které vybavení vyrábějí.“ Dodal, že hradecký vrtulník vloni zasahoval u 648 případů, přičemž 80 procent tvořily zásahy přímo v terénu.