„U ministra zdravotnictví se to dalo čekat, ale přesto mě to trochu mrzí. Lze to vykládat tak, že se reforma nepovedla, přestože tam byla i spousta dobrých prvků,“ řekl nám ředitel Fakultní nemocnice v Hradci Králové Leoš Heger, který byl s Tomášem Julínkem v častém kontaktu.

Předseda Lékařského odborového klubu v hradecké nemocnici David Doležal nemá na odchod Tomáše Julínka jednoznačný názor.

„Zda je to dobrá zpráva, to ukáže až čas. Záleží na tom, kdo po něm usedne do křesla, a jak bude funkci zvládat. Pokud si bude spolupracovníků a partnerů vážit, tak to bude dobře. Největším Julínkovým problémem totiž bylo, že s partnery pro jednání, kteří měli odlišný názor, nekomunikoval a dokázal je jenom urážet. Pokud to beru z tohoto pohledu, tak je jeho odchod dobrou zprávou,“ prohlásil. Ministr by podle něho měl s partnery diskutovat a hledat kompromisy. „Musí si také uvědomit, že reforma se nedělá na čtyři roky a prosazovat něco silou přes velký odpor opozice i některých odborníků, nelze.“

Podobný názor na Julínkův konec ve vládním angažmá má také předseda okresního výboru KDU–ČSL Jiří Stejskal. „Choval se jako slon v porcelánu,“ u­vedl.

Odchod svého stranického šéfa Jiřího Čunka z vlády ale Stejskal považuje za chybu. Předseda koaliční strany by podle něho měl být členem vlády. „Ta informace mě zaskočila. K odchodu z funkce nebyl reálný důvod. Myslím, že se rozhodl kvůli stabilitě ve vládě,“ řekl Stejskal.

Podle člena krajského i hradeckého okresního výboru lidovců Miroslava Uchytila nebyl Jiří Čunek nejslabším ministrem. „S tím zásadně nesouhlasím. Byl starostou a měl spoustu zkušeností z komunální politiky. Jako jediný se nebál mluvit o romské otázce, která je časovanou bombou. Ve vládě byli daleko slabší ministři,“ řekl Uchytil.