Na ní v uplynulých dnech usilovně pracovali umělečtí kováři Josef Mikolášík a Martin Štefanka.

„Lavička bude kombinací kovu a dřevěného sedáku. V opěradle lavičky, které má připomínat novinové listy je laserem vypálen text a podobizna Julia Grégra,“ popsal stručně kovář Josef Mikolášík budoucí podobu vzpomínkové lavičky. Podobná zakázka podle něho není běžnou záležitostí. Potěšilo ho také, že s kolegou mohl navrhnout i podobu lavičky. „Byl to tvůrčí proces od počátku. Lavička je zhotovena ze silného, překovaného materiálu, ošetřeného žárovým nástřikem zinku a poté finálním nátěrem. I když jsme ctili atmosféru doby, v níž Grégr žil, myslím, že pojetí je moderní,“ dodal Mikolášík.

Vzpomínku na březhradského rodáka Julia Grégra iniciovala Společnost ochránců památek ve východních Čechách. „Již před pěti lety jsme si jeho výročí připomněli přednáškou Josefa Břečky v hradecké městské knihovně. Tentokrát jsme se pustili do projektu instalace hmotnější připomínky na toto osobnost,“ prozradil předseda spolku Rudolf Khol s tím, že současně bude vydána i dvanáctistránková brožura o Juliu Grégrovi a připravena menší výstava.

Josef Mikolášík v kovárně v Lípě na Hradecku při práci na lavičce Julia Grégra.Josef Mikolášík v kovárně v Lípě na Hradecku při práci na lavičce Julia Grégra.Zdroj: Deník/Jiří Fremuth