Chystáte se o víkendu spíše na zahrádku, než k volebním urnám? Rozhodně děláte chybu.
Volby nejsou nuda. A nestará se o to jen politická reprezentace. Kuriózní dokážou být také prostory s volebními místnostmi.

Dlouhá Ves už skoro tradičně do sauny

Třeba na Rychnovsku k nim patří Myslivecká chata v Panské Habrové, kde se bude volit již podruhé. Opravdu nečekaným místem pro odevzdání volebních obálek se zdá být sauna v Dlouhé Vsi. Jenomže místní si už dávno zvykli, protože tady své hlasy hází do urny zcela pravidelně.

Jičínské obyvatele může ve volební místnosti překvapit Albrecht z Valdštejna. Město má totiž od pátku do neděle hostit právě zmíněného šlechtice. Na jeho počest pořádá od 28. do 30. května Valdštejnské slavnosti.

V pátek vévoda zavítá do volební místnosti v Masarykově obchodní akademii. Na sobotu je připraven nepřetržitý program na Valdštejnově náměstí a ve dvě odpoledne se uskuteční slavnostní otevření renovované zámecké zahrady. Neděli zakončí koncerty a slavnostní mše.
Volit svého poslance se v Pardubickém kraji chystají i lidé ve věznici a nemocnicích.

Za těmi, kdo nemohou vhodit volební lístky na obvyklých místech, přivezou komisaři mobilní volební urny.
Volit letos budou i účastníci národní abilympiády postižených osob. Před čtyřmi lety přišlo k volebním urnám v regionu asi 67 procent osob s volebním právem.

V pardubické krajské nemocnici bude volit téměř 60 pacientů upoutaných na lůžko. Volební urny přivezou komisaři jednotlivých volebních obvodů Pardubic.

„Zajistili jsme voličské průkazy všem, kdo u nás dlouhodobě leží a projevili o to zájem. Nově přijatým pacientům to již bohužel vyřídit nemůžeme, ale budeme se snažit jim vyhovět a budou-li schopni jít odvolit na obvod, dáme jim propustku,“ řekla mluvčí nemocnice Alice Štrajtová Štefková. Volební účast v nemocnici by podle ní měla být dokonce o něco vyšší než při krajských volbách před necelými dvěma lety.
Ve věznici v Pardubicích bude odsouzeným k dispozici přenosná volební schránka několik hodin již v pátek odpoledne. „Nejsme schopni říct, kolik z nich k volbám půjde, mohou se rozhodnout v poslední chvíli,“ uvedl mluvčí věznice Martin Kocanda. V Pardubicích si trest odpykává kolem 750 mužů, jejich volební účast je pravidelně nižší, než je celostátní průměr.

V termínu letošních voleb do sněmovny se do pardubické ČEZ Areny rovněž sjede z celé země zhruba stovka účastníků národní abilympiády, soutěžní přehlídky schopností a dovedností osob se zdravotním postižením. Pořadatelé pro ně zajistili na hodinu přítomnost volebního komisaře, soutěžící si ale musí přivézt voličský průkaz, který si vyřídili v místě trvalého bydliště.

Chcete potkat známého politika?

Pokud se chystáte odevzdat svůj hlas v pátek, můžete potkat některého z krajských lídrů stran. Do pardubické volební místnosti Na Cihelně zamíří před třetí odpoledne Roman Línek (KDU–ČSL), ve stejnou dobu volí i Daniel Petruška (ODS) u Bratranců Veverkových nebo Miroslav Petráň (Věci veřejné) v pardubickém gymnáziu v Dačické ulici. Miroslav Váňa (ČSSD) odevzdá svůj hlas až večer v Základní škole Spořilov a Pavel Severa (TOP 09) v litomyšlské „základce“ půjde volit v sobotu.

Na Královéhradecku chtějí mít v pátek do tří odpoledne „odvoleno“ Hana Orgoníková (ČSSD), svůj hlas odevzdá v Třebši. Leoš Heger (TOP 09) v Pouchově, také Cyril Svoboda (KDU–ČSL) v hradeckém Novém Adalbertinu a Jozef Kochan (ODS) ve Volanově. O něco dříve zřejmě bude volit Soňa Marková (KSČM) v Náchodě, anebo Jan Patzelt (SPOZ) v Malé Úpě.

(red, čtk)