V současnosti však lékaři a zdravotníci z královéhradecké vojenské nemocniční základny ošetřují velké množství zraněných.

Zatím největší přísun zraněných


close zoom_in Mluvčí kontingentu Veronika Šedivcová připomněla, že poslední říjnovou sobotu měli v polní nemocnici vyhlášen signál Mascal, tedy hromadný příjem zraněných. Vrtulník nakonec přivezl pět vojáků národní afghánské armády. Jednoho zde hned operovali, další tři čekalo jiné ošetření. U posledního byla už bohužel veškerá pomoc marná – během transportu zemřel.

V neděli 4. listopadu pak měli v polní nemocnici zatím největší hromadný přísun zraněných v historii kábulského letiště Kaia. Tentokrát však šlo jen o nácvik situace. Toto pondělí zase naši lékaři ošetřovali dva afghánské vojáky zraněné při havárii armádní helikoptéry. „V posledních dnech je situace v Afghánistánu neklidná a naši lékaři a zdravotníci se takřka nezastaví a každý den mají práce víc než dost. Převažují střepinová zranění a zranění z pumových atentátů i z bojů,“ uvedla Veronika Šedivcová. Dodala, že v polní nemocnici ošetřili už ambulantně 1807 pacientů, uskutečnili 49 náročných operací, 3500 mikrobiologických vyšetření a 350 stomatologických zákroků.

Zvyšující se počet těžce raněných se projevil pozvolna docházející zásobou krve. Situace začala být kritická, když u jednoho afghánského pacienta museli lékaři použít 12 lednotek krve a 12 jednotek krevní plazmy. Velitel kontingentu Igor Krivosudský vysvětlil všem tíživý stav. A polní nemocnice se proměnila v improvizovanou transfuzní stanici. Dvanáct příslušníků se stalo dobrovolnými dárci a věnovali svou krev.

close zoom_in

Lékaři a zdravotníci z hradecké nemocniční základny ošetřili už 1807 pacientů.

close zoom_in Zdravotníci v silách ISAF v Afghánistánu darovali krev

Příslušníci 2. kontingentu polní nemocnice a chemické jednotky AČR v silách ISAF v těchto dnech darují krev pro potřeby vlastní polní nemocnice v Kábulu.

Velký příjem těžce raněných v minulých dnech znamenal pro příslušníky polní nemocnice v Afghánistánu nejen neustálé pracovní nasazení, ale také v této souvislosti vyřešení hlavního problému, kterým se stala pozvolna docházející zásoba krve.

Polní nemocnice je pravidelně zásobována krevními deriváty a plazmou všestitýdenních cyklech zČeské republiky a vpřípadě urgentního požadavku na doplnění zásob krve je polní nemocnice schopna zajistit drahocennou tekutinu ve spolupráci saliančními partnery.

Situace však začala být kritická po operaci těžce raněného afghánského pacienta, kdy bylo použito 12 jednotek krve a 10 jednotek krevní plazmy. Ztohoto důvodu musela být přímo u polní nemocnice vytvořena improvizovaná transfůzní stanice a ihned po tom, co velitel 2. kontingentu polní nemocnice plukovník MUDr. Igor Krivosudský vysvětlil příslušníkům tíživou situaci, která u nemocnice nastala, se přihlásili kodběru krve první dobrovolní dárci. close zoom_in

Přednost byla dána univerzálním dárcům, tedy těm, kteří měli krevní skupinu nula snegativním Rh faktorem. Hlavní zásluha na celé úspěšné akci patřila nejen všem dárcům, ale zejména laborantce podpraporčici Tatjaně Markovině a zdravotní sestře podpraporčici Petře Kubínové, které celou akci uskutečnily. Čeští zdravotníci opět prokázali, proč jsou zde vAfghánistánu tolik ceněni. Je to pro jejich profesionalitu, houževnatost, odhodlání a hlavně pro jejich schopnosti řešit případné komplikace, které nastanou.

Foto: nadporučík Jiří Kocáb

Autor:poručice Veronika Šedivcová, tisková a informační důstojnice 2. kontingentu PN a chem. jednotky AČR

Zdroj: www.army.cz