Spolu s nimi v neděli odcestoval do této válkou zpustošené metropole také hradecký biskup Dominik Duka. V pondělí večer se vrátil zpět.

„V Kábulu sloužil improvizovanou bohoslužbu a zdejším zdravotníkům také požehnal,“ vysvětlil Vlastimil Schlinger, tiskový a informační důstojník hradecké nemocniční základny.

„Chtěl se pozdravit s kontingentem, ve kterém slouží hradečtí lékaři. Na místě vedl mši svatou,“ potvrdil sekretář biskupa Vojtěch Macek.

Doplnil také, že do Kábulu spolu s Dominikem Dukou přijeli vojenští kaplani, kteří se zde pravidelně střídají.

Do polní nemocnice, kde působí také chemická jednotka, putuje v rámci 5. kontingentu celkem 113 vojáků.

Velitelem je Martin Benda ze 7. polní nemocnice v Hradci Králové.

„Úkoly se nemění. Vojáci budou pokračovat v práci svých předchůdců,“ uvedl Schlinger.

Čeští lékaři, z nichž většina je z Hradce Králové, v polní nemocnici ošetřují nejen spojenecké koaliční vojáky, ale také obyčejné Afghánce.

S koncem roku však české polní nemocnici uplyne mandát, a tak se zdravotníci vrátí zpět do vlasti.

„Naši lékaři jsou spojenci hodnoceni velmi kladně. Končí nám ale mandát a je normální, že po jeho uplynutí začne na stejném místě působit polní nemocnice jiného státu. Před námi v Kábulu byli například Řekové či Kanaďané,“ přibližuje Vlastimil Schlinger.

Pro hradecké zdravotníky však více než dvacetiměsíční afghánská mise není jistě poslední. „V budoucnu bude nemocnice nepochybně po boku našich spojenců znovu nasazena. Zatím však není jisté kdy a do které oblasti,“ dodal Schlinger.

Vojáci do Kábulu odlétají ze základny dopravního letectva v Praze – Kbelích, a to ve třech rotacích. První skupina odletěla v neděli, další jsou v plánu 4. a 7. srpna.

(mb)