To však zvedlo vlnu nevole. Kromě několika starých a nemocných jedinců byly totiž do návrhu zahrnuty i stromy, které se nehodí do kompozice nebo nejsou esteticky dokonalé. „Tohle drakonické kácení je postavené na hlavu. O stromy je třeba se průběžně starat. Ne je vykácet a pak vysadit několik nových," rozčiluje se Miroslav Půža, který společně se svým bratrem Zdeňkem a Janem Šimákem sepsali proti kácení petici.

„Na Slezském žijí lidé, kteří se sem nastěhovali v 60. letech a zeleň tu vysazovali postupně. Stromy společně s nimi vyrostly a zestárly, není tak divu, že k nim mají místní osobní vztah. Možná tu dnes zeleň působí neuspořádaně, my tu ale nepotřebujeme francouzský park," pokračuje Půža.

Výsadba je významná i z ekologického hlediska – domov tu našli zajíci i řada ptáků. Mezi nimi například puštík a kalous ušatý.

Kácení zvedlo ze židle i primátora Zdeňka Finka, který ho vnímá jako násilné. Protestujícím slíbil, že se vrčení pil zatím nemusejí obávat. „V plánu je schůzka místních obyvatel s autory projektu, kde se bude diskutovat, které stromy je třeba skutečně pokácet," naznačuje primátor.

„Ano, je to na velmi dobré cestě," potvrzuje náměstkyně primátora Anna Maclová, která snahy o zákazu kácení rovněž aktivně podporuje. Na schůzce se podle ní vyjasní, v jakém rozsahu půjde zeleň k zemi. „Mám z toho velkou radost. Zřejmě nevyhovíme všem – je však nutné znovu diskutovat. Lidé k těm stromům mají citový vztah a i já sama si myslím, že není nutné pokácet jich tolik najednou. Najdeme kompromis," dodává náměstkyně.

„Je to tu divočina. Jsme pro, aby se začalo kácet," žádá bytové družstvo

Hradec Králové - Změna plánu ale úplně nevoní bytovému družstvu Juraje Jánošíka, které ke kácení dalo první impuls. „Už spoustu let bojujeme s magistrátem o to, aby se pokácely stromy v těsné blízkosti našeho domu. Při větru nám bříza mlátí do fasády a do oken a lidé si na to stěžují," vysvětluje první místopředsedkyně představenstva družstva Eva Navrátilová. Nejde však jen o stromy, které ničí dům. Nedaleko je například také neudržovaný keřový porost lísek. I ten prý vadí.

Podle Evy Navrátilové bylo družstvo magistrátem osloveno, že pokácení překážejících dřevin možné je – jenže pouze v rámci revitalizace celé lokality. Tu město zadalo firmě Zahrada Olomouc, která ji pojala ve velkém. V konečné fázi společnost naplánovala pokácení 149 stromů a výsadbu 18 nových jedinců.

Ať přijdou na schůzi

„Je to tu divočina. Jsme pro, aby se začalo kácet. Je to cesta k tomu, že se tu konečně udělá něco rozumného. Pokud ale chtějí lidé znovu diskutovat, tak ať příště přijdou na schůzi. Když se kácení projednávalo, tak nikdo nic neřekl a teď se sepisují petice," zlobí se místopředsedkyně bytového družstva.

Podle signatárů petice je však problém jinde. Když se o kácení hovořilo, málokdo o něm věděl. Vina padá na hlavu komise místní samosprávy, která schůzku neoznámila s dostatečným předstihem. Mnozí se tak o tom, že přijdou o zeleň před domem, dozvěděli až z novin. „Není nám jedno, co se tu děje. A proto jsme se ozvali i když nám bylo jasné, že je za minutu dvanáct. Nakonec se ale podařilo zatáhnout za správnou záchranou brzdu," hodnotí iniciátor petice Miroslav Půža a dodává, že věří, že se vše přehodnotí na plánové schůzce. „Jsme rozumní a je nám jasné, že některé stromy a keře musí jít dolů. Zároveň ale chceme Slezské Předměstí předat příští generaci v takové podobě, v jaké jsme ho znali my. Snad to pomůže také nastavit lepší systém péče o zeleň v Hradci. Aby se pak lidé na dalších místech v budoucnu nebouřili podobným způsobem."

Chráněné druhy

O kácení už se také začal zajímat zastupitel a předseda Základní organizace Orlice Českého svazu ochránců přírody Adam Záruba: „Vzhledem k tomu, že od občanů zde bydlících jsme se dozvěděli, že se zde vyskytují některé zvláště chráněné druhy živočichů, kácení nemůže být provedeno bez výjimky udělené krajským úřadem. V tomto směru uvědomím Českou inspekci životního prostředí. Celý projekt musí být znovu posouzen a projednán s veřejností."

V každém případě je tak jisté, že se velké kácení Slezskému Předměstí minimálně na čas vyhne. Možná se i značně zredukuje. Záleží na výsledku chystané schůzky.