Technické služby začnou stromy kácet hned v pondělí. „Důvodem kácení je špatný stav topolů a s ním související bezpečnost,“ uvedla projektová manažerka zeleně Technických služeb Hradec Králové Monika Švástová. Topoly jsou prý ve stavu, že hrozí pád velkých větví, které by mohly poškodit majetek nebo zranit lidi. „Případy padajících větví se tam už stávaly. Zatím se to obešlo bez vážnějších škod, ale případy z minulosti týkající se pyramidálních topolů varují,“ doplnil vedoucí střediska městské zeleně Daniel Jeřábek. Dodal, že topoly budou nahrazeny mladými stromy menšího vzrůstu při chystané rekonstrukci celého náměstí.

Hradecká organizace Českého svazu ochránců přírody Orlice považuje nynější kácení za předčasné. „Stačila redukce korun a stromy tam mohly do doby rekonstrukce vydržet. Teď tam dva roky nebo ještě déle nebude nic,“ tvrdí předseda organizace Adam Záruba. Dodal, že při výsadbě náhradních stromů před kostelem by dali přednost pyramidálním druhům stromů, které zdůrazní vertikální charakter stavby.

Dočasné opatření v podobě prořezání korun stromů jsou podle Daniela Jeřábka nesmyslná. „Tak vznikají torza. Mohlo by to být dokonce považován za poškození dřeviny ve smyslu zákona. Strom je po takovém zásahu ošklivý a perspektiva jeho záchrany nulová. Řezy začnou obrůstat a pak to vyhnívá“.

V galerii najdete VIDEO a fotografie z kácení stromů poblíž Tesca.