Začátkem týdne se v ulici Emy Destinnové v Hradci Králové rozvířila kauza ohledně kácení některých listnatých stromů. Hradecké Městské lesy plánovaly skolit přibližně 25 vzrostlých stromů - olší, buků a dubů.

Proti těmto plánům se postavila většina místních obyvatel, kteří považují les za důležité místo odpočinku a mají k němu vztah.

Olej do ohně přilil začátkem týdne i neznámý „vandal", který tajně označil barevným sprejem i další stromy. Jejich počet navýšil na dvojnásobek.

I tento žert či zlý úmysl motivoval odpůrce kácení k vypsání petice, kterou ihned od založení podepsala většina obyvatel žijících v blízkém okolí lesa.

Od začátku týdne uběhlo pár dní a zdá se, že odpůrci kácení a správce lesa našli společnou řeč, respektive kompromis.

Pilám lesníků ustoupí nakonec jen stromů sedm. Ve čtvrtek se na tom neformálně dohodli zastánci petice s ředitelem Městských lesů Milanem Zerzánem.

Malšovický les připomíná semafor. Petice přinesla dohodu

Odpůrci rozsáhlejšího zásahu do lesa na okraji Malšovic a firma Městské lesy Hradec Králové se dohodli na kompromisu.

Správce lesa opustil od svého záměru pokácet pětadvacet listnatých stromů. Padne jich pouze sedm, a to především z preventivních důvodů.

Místní obyvatele popudil nejenom původní úmysl lesníků, ale i neznámý „vtipálek", který označil dvojnásobný počet dřevin. Osud lesa nebyl malšovickým obyvatelům lhostejný a začátkem týdne se zorganizovala petice. Pod tou je v současné chvíli písemně podepsáno 100 petentů. V elektronické podobě  podpořili lidé petici 210 podpisy a stále běží.

Dohoda přinesla kompromis

Ve čtvrtek se místní odpůrci kácení sešli se zástupci firmy Městské lesy Hradec Králové, která drží správu nad malšovickým lesem.

„S lesníky jsme se oboustranně dohodli na tom, že upustí od svého plánu pokácet 25 stromů. Z pohledu bezpečnosti nakonec padne stromů jen sedm. Podařilo se nám tedy zachránit 18 dubů," okomentoval výsledek snažení František Kaplan, kteří nedaleko malšovického lesa žije.

Zároveň oceňuje vstřícný přístup při čtvrtečním vzájemném jednání ředitele Městských lesů Hradec Králové Milana Zerzána.

„Pan ředitel našim požadavkům vyšel vstříc a jsme moc rádi, že jsme se takto dohodli a kácet se bude v lese minimálně," doplnil František Kaplan.

Sedm stromů tak naposledy shodí své listí tento podzim. Za několik týdnů je pak lesníci pokácí kvůli jejich špatnému stavu.

Ujištění přijde do příští středy

„Původně jsme plánovali zásah v lese proto, aby zejména červené duby dostaly větší prostor pro svůj růst. Od toho tedy teď upouštíme. Nicméně v budoucnosti by zde alej těchto dubů měla být," uvedl Milan Zerzán, ředitel firmy Městské lesy Hradec Králové. S místními obyvateli, kteří za zachování současné podoby lesa bojovali i peticí, se bez problémů dohodli, že větší zásah teď nebude.

„Jen mě trochu mrzí, že došlo až na petici. Stačilo nás kontaktovat a ke vzájemné dohodě by došlo i bez toho, aby musela tato iniciativa vzniknout," dodal ředitel.

Písemně pak lesníci prozatímní neformální dohodu stvrdí do středy.

Blízká budoucnost lesa je tedy známá. Co ovšem ani jedna ze stran nechápe, to je počínání na začátku týdne neznámého „sprejera".

Ten svým počínáním buď chtěl zdvojnásobit počet určených k pokácení a obelstít tak i lesníky, nebo šlo jen o nevydařený žert.

Jeho „zásah" paradoxně pomohl k dohodě mezi místními a správcem.

Barevný les
Červená, oranžová nebo modrá? Lesníci a obyvatelé se dohodli na poslední jmenované barevné variantě.

Modře je po dohodě označeno sedm stromů, které především z preventivních důvodů na konci ulice Emy Destinnové padnou.

Původní záměr správce lesa počítal s tím, že les prořídne o 25 stromů. Lesníci dřeviny označili červenou barvou.

Koncem víkendu ovšem neznámý „záškodník" označil dvojnásobný počet stromů a to oranžovou barvou.