Krátkodobý výpadek proudu se podle odhadu mluvčí mohl týkat až několika desítek tisíc domácností, přičemž ČEZ má ve východočeském regionu asi 650.000 klientů. Přívalové deště také zaplavily řadu domů na Trutnovsku, Jičínsku, Náchodsku, Chrudimsku, Orlickoústecku a Pardubicku.

"Odpoledne zůstávaly bez proudu převážně jen chaty, chalupy, samoty a rekreační objekty, které většinou nejsou trvale obývané. Týká se to zejména oblasti Podkrkonoší. Kalamitní stav zatím nadále trvá," řekla Beránková. Počet poruch podle ní ještě může narůst s tím, jak budou nyní lidé přijíždět na víkend na své chaty a odhalené poruchy budou teprve hlásit.

Hradecký dispečink firmy ČEZ zatím zaznamenal po bouřích kolem 2000 poruch na vedeních vysokého napětí a přes 1000 poruch na linkách nízkého napětí. Poruchy způsobené bouřemi se silným nárazovým větrem, deštěm a krupobitím postihly téměř celý východočeský region i sever Vysočiny. K nejpostiženějším oblastem patřilo Pardubicko, okolí Třemošnice, Chrudimsko, Havlíčkobrodsko, Žamberecko, okolí Rtyně v Podkrkonoší a Úpice. Poruchové čety začaly s opravami v noci.

Vážná situace byla kromě východních Čech ještě ve středních Čechách, kde ČEZ zaznamenal 29 poruch na zařízení vysokého napětí, 20 krátkodobých výpadků a 79 poruch na nízkém napětí s předběžným odhadem škod do dvou milionu korun. Během noci a dnešního rána se tam poruchy podařilo opravit. Na střední a severní Moravě energetici škody odhadují na 300.000 korun.

V ostatních krajích republiky je podle energetiků situace stabilizovaná a dodávky elektřiny jsou ve všech oblastech obnoveny. Počet poruch odpovídal obvyklému stavu jako při jiných bouřkách. "Operativně budeme odstraňovat případné nově nahlášené poruchy od zákazníků, kteří by nedodávku elektřiny zjistili v průběhu dnešního dne," uvedla mluvčí ČEZ Eva Nováková.

Hasiči měli v hradeckém kraji plné ruce práce zejména na Trutnovsku a Jičínsku, kde vyjížděli k asi 30 událostem. "V Úpici jsme čerpali vodu z pěti domů, v Hajnici ze třech," řekl ČTK operační důstojník trutnovských hasičů. Na Jičínsku přívalový déšť zaplatil několik sklepů v Nové Pace, v Novém Městě nad Metují voda vyplavila místní drogerii a jeden dům v Lipí. Nejvíce výjezdů bylo k popadaným stromům.

V Pardubickém kraji měli hasiči více než 100 výjezdů. "Nejčastěji se jednalo o odstraňování vyvrácených stromů a spadaných větví na silnice, čerpání vody ze zatopených sklepů i silnic," řekla mluvčí pardubických hasičů Vendula Horáková.

Potýkali se i se spadlými elektrickými dráty, které v několika případech zapálily porost, a s požárem trafostanice za Přeloučí. U obce Mladotice na Chrudimsku spadl strom na auto a jeho třiadvacetiletý řidič utrpěl lehké zranění hlavy.

Přívalové deště také krátkodobě zvedly hladiny některých řek. Například Javorka v Lázních Bělohrad na Jičínsku ve čtvrtek večer krátce překonala hranici prvního stupně povodňové aktivity.

Nejvíce vody za posledních 24 hodin napršelo v Lučicích na Hradecku, a to 62 litrů na metr čtvereční. Kolem 40 litrů na metr čtvereční napršelo v části Jičínska a Trutnovska, v Orlických horách a na Chrudimsku, informoval podnik Povodí Labe.

Zdeněk Rychtera