Kalamitní stav v energetice na Semilsku a v Královéhradeckém kraji, který platil od středy, byl dnes dopoledne odvolán. Energetici odpoledne evidovali posledních zhruba 40 poruch na nízkém napětí oproti asi 140 poruchám ráno. Všechny poruchy by chtěli odstranit ještě dnes. Kvůli stromům, které pod tíhou sněhu spadly do vedení, byly v regionu bez dodávek proudu stovky domácností. Řekla to mluvčí společnosti ČEZ pro východní Čechy Šárka Beránková.

Bez elektřiny byly odpoledne ještě některé domácnosti na Semilsku a v Podkrkonoší a také například rekreační objekty či sklady, kde nejsou aktivní odběry. Energetici nevylučují, že se při opravách ještě krátkodobé výpadky proudu vyskytnou. V Libereckém kraji ČEZ kalamitní stav, vyjma Semilska, odvolal již ráno.

Na vedeních vysokého napětí již dnes ráno nebyla porucha, která by omezovala dodávky elektřiny. Ve středu bylo poruch na vedeních vysokého napětí osm. Firma ČEZ na likvidaci kalamity nasadila i montéry z jiných částí republiky. S likvidací poruch pomáhají i externí firmy. Na odstranění poruch pracovaly desítky montérů celou noc.

Energetikům dnes přálo i počasí, protože žádný další sníh nepřipadl. Na pátek meteorologové na východě Čech předpovídají oblačno s ojedinělými sněhovými přeháňkami. Teploty by se přes den měly pohyboval kolem nuly.