Bílá smršť, která paralyzovala město, nepřidala na popularitě firmy Atol. Správce systému parkování v Hradci čelí ostré kritice kvůli parkovištím, která zmizela pod sněhem.

„Je to nehorázné. Když do pěti minut nezaplatíte, hned máte botičku. Ale když se má Atol postarat o kvalitní služby a umožnit parkování i v případě sněžení, tak nic nefunguje. Jejich činnost se smrskla na to, že si odhrnuli sníh z parkomatů,“ pustil se do firmy okresní předseda KDU–ČSL Petr Stejskal.

Vedení Atolu namítá, že čištění parkovišť nemá v popisu práce. „Úklid není součástí služby, kterou společnost poskytuje na základě koncesní smlouvy městu. Představitelé KDU–ČSL text znají, proto považujeme jejich prohlášení minimálně za nesolidní,“ uvedl šéf Atolu Dušan Čížek.

close zoom_in Firmě Atol však nemohou přijít na jméno ani provozovatelé restaurací na Velkém náměstí. „Přes zimu nám kvůli vysokému parkovnému klesly obraty asi o 35 procent. Vrchol všeho přišel teď, když nikdo neodklidil sníh z parkoviště. Všem tak vznikají problémy, protože musíme platit náklady a je jedno, jestli je parkoviště dostupné nebo není,“ uvedl provozovatel jedné z restaurací Michal.

Město nevylučuje, že sáhne k úpravě smlouvy s Atolem. „Úklid je opravdu povinností města. Když se tvořila smlouva, nikoho nenapadlo, co se může stát. Radní se budou zabývat všemi možnostmi, aby k tomu nedocházelo. Jednou z nich je i nasazení nezaměstnaných lidí,“ dodal mluvčí radnice Václav Svoboda.

.

OTÁZKA PRO Tomáše Pospíšila z Technických služeb HK

close zoom_in Jak se daří z ulic odstraňovat následky kalamity?
Stále se zaměřujeme na úklid sněhu z křižovatek, zastávek městské hromadné dopravy, schodišť a dalších míst. Sníh následně odvážíme na magistrátem určená místa. Na likvidaci následků kalamity se dnes podílí 245 lidí. Zhruba 150 pracovníků je našich, od subdodavatelů máme zajištěno dalších sedm desítek osob, s dočišťováním pomáhá i pětadvacet pracovníků z různých firem, které se nám hlásí.

Za sníh spadlý ze střechy odpovídají vlastníci budov

close zoom_in Východní Čechy – V Chrasti na Chrudimsku se v sobotu pod tíhou sněhu propadla část střechy průmyslové haly. Hasičské jednotky v kraji vyjíždějí denně k dalším ohroženým budovám.

„Po hustém a vytrvalém sněžení přibylo sněhu na střechách. Velké množství sněhu může způsobit jejich poškození či zhroucení. Sněhové převisy a rampouchy zase ohrožují procházející chodce,“ upozorňuje mluvčí královéhradeckých hasičů Martina Žahourková. Vlastníci a provozovatelé budov mají odpovědnost za bezpečné provozování staveb – mimo jiné i snižovat nebezpečí narušení statiky střech zatížených sněhem jeho pravidelným odstraňováním.

„Jednotky Hasičského záchranného sboru Královéhradeckého kraje zasahují pouze v případech, kdy se jedná o bezprostřední ohrožení života, zdraví, případně majetku občanů, a to hlavně na budovách zdravotnických zařízení, škol a školek apod. a na místech, kde se shromažďuje větší množství osob,“ upozorňuje Martina Žahourková.

Zástupci obcí se mohou o této činnosti domluvit s místní jednotkou dobrovolných hasičů, která bude na požádání odstraňovat sníh ze střech obecních budov. Lidé si jinak musí zajistit firmu na odklizení sněhu nebo sníh odstranit vlastními silami. „Pokud lidé odstraňují sníh ze střech sami, měli by dbát zvýšené opatrnosti. Na střeše se pohybovat opatrně, aby nedošlo k proboření nebo podsmeknutí. Sníh by se neměl hromadit na jednom místě, ale odklízet rovnoměrně. Lidé by měli dbát zvýšené opatrnosti při shazování ze střech do okolí, aby nedošlo ke zranění procházejících osob. Nejlépe je určitý prostor kolem budovy ohraničit a vytyčit pro chodce,“ radí a doporučují záchranáři.