O víkendu došlo na prognózy meteorologů. Jak řekli, tak se i stalo: sněžilo a foukal silný vítr.

Zejména v Pardubickém kraji byly cesty za pár hodin zaváté natolik, že si s nimi neporadila ani technika. Některé vedlejší silnice proto silničáři na část dne uzavřeli, aby mohli veškeré síly soustředit na hlavní tahy. Uzavřeny byly například silnice mezi Oldříši a Pokřikovem, Rabštejnskou Lhotou a Čejkovicemi či Ranou a Oldřeticemi na Chrudimsku.

Nedalo se projet z Horního Třešňovce do Horní Černé v okrese Ústí nad Orlicí, neprůjezdné byly také úseky mezi Čenkovicemi a Orličkami a mezi Výprachticemi a Valteřicemi. Sníh komplikoval jízdu v řidiči obávaném úseku z Červené Vody na Suchý vrch. Jestliže byly silnice druhé a třetí třídy oficiálně sjízdné, byla na nich ujetá nebo místy rozbředlá vrstva sněhu.

V návětrných úsecích Svitavska a v Železných horách tvořil silný vítr sněhové jazyky. Ty v neděli komplikovaly jízdu i v okrese Ústí nad Orlicí a Rychnov nad Kněžnou. „Před polednem jsem vezl rodinu k rychlíku. Během hodiny se situace na silnici tak změnila, že jsem při zpáteční cestě z Chocně jel skoro dvojnásobnou dobu,“ informoval v neděli o stavu cest Jaroslav Vojáček z Rychnovska.

Na mnoha místech východních Čech řidiče ohrožovaly větve či části stromů, které se pod tíhou mokrého sněhu lámaly a padaly na vozovku. Silničáři na toto nebezpečí upozorňovali hlavně na Skutečsku.

Nedělní sněžení se projevilo také v železniční dopravě. Zpoždění nabíraly zejména vlaky projíždějící Vysočinou a mezinárodní rychlíky do nebo z Polska a rychlíky mezi Berlínem a Budapeští. Ještě v neděli odpoledne museli cestující na některé vlaky čekat skoro hodinu.

Podle Českého hydrometeorologického ústavu hrozí dnes v odpoledních hodinách námraza. Teploty se zatím pohybují od minus tří do minus osmi stupňů Celsia.