Intenzivní sněžení, které v neděli a v pondělí potrápilo především řidiče a silničáře, v nejbližších dnech už na Hradecku nehrozí. Sdělil to Tomáš Popelka z Českého hydrometeorolo­gického ústavu v Hradci Králové. Sněžení však opět nahradí mrazy.

Úterní ranní teploty se mají v regionu pohybovat kolem minus 13 až minus 16 stupňů Celsia, ve středu ráno bude zhruba o jeden stupeň tepleji. Ve středu a v noci na čtvrtek meteorologové sice opět očekávají sněžení, ale jen slabé.

Hradecký dopravní podnik i železničáři tvrdí, že na návrat silných mrazů jsou připraveni, přesto nelze různé technické problémy vyloučit.

„Potíže neočekávám. Máme mladý vozový park a vozidla v dobrém stavu, ale je to jenom technika,“ uvedl Leo Sedláček z Dopravního podniku města Hradce Králové.

Dodal, že už ve tři hodiny ráno nastupuje směna, jejímž cílem je příprava vozidel na bezproblémový výjezd.

„Protáčecí“ služby drží v podobných případech i České dráhy.

Kvůli obavě z příchodu dalších mrazů se včera hradecké technické služby snažily odstranit především z křižovatek a zastávek MHD sníh.

„Pokud to zmrzne, bude to jako beton a nic s tím už neuděláme,“ uvedl vedoucí zimní údržby Tomáš Pospíšil.

Ačkoliv přívaly sněhu včerejší ranní dopravu poznamenaly, následky nebyly velké.

„Vlaky u nás jezdily prakticky na čas. Ke zpoždění docházelo ojediněle a činilo maximálně 15 minut,“ uvedl náměstek přednosty provozního obvodu Hradec Králové Miroslav Valenta.

Delší, asi půlhodinové zpoždění rychlíku z Liberce, podle něho nezpůsobil sníh, ale závada na hnacím vozidle.

Bez velkých zpoždění jezdila i městská hromadná doprava v krajském městě.

„U jednotlivých spojů mohlo činit pět až deset minut. Většina spojů jezdila, jako by se nechumelilo,“ prohlásil Leo Sedláček z dopravního podniku.

Silničáři měli v terénu veškerou techniku i pracovníky a silnice udrželi ve sjízdném stavu. Pochopitelně některé byly průjezdné jen s velkou opatrnosti. Sjízdné zůstalo i obávané stoupání u Klenice na hořické silnici nebo vozovky v členitém terénu v okolí Hořiněvsi. (čer)

Sněžení bude ustávat, opět přijdou mrazy

Intenzivní sněžení, které Hradecko v neděli a v pondělí zasypalo Hradecko bílou pokrývkou, v nejbližších dnech už nehrozí.

Sdělil to Meteorolog Tomáš Popelka z Českéhy hydrometeorolo­gického ústavu v Hradci Králové. Sněhové srážky budou v pondělí během dne ustávat a sněžení opět nahradí mrazy.

Úterní ranní teploty se mají v regionu pohybovat kolem minus 13 až minus 16 stupni Celsia, ve středu ráno bude zhruba o jeden stupeň tepleji.

Ve středu a v noci na čtvrtek meteorologové opět očekávají sněžení, ale pouze slabé.

Tři noční výjezdy zapřičinil sníh (Rychnovsko)

Tři problematické situace způsobené sněhovou kalamitou řešili hasiči z Rychnova nad Kněžnou v pondělí v časných ranních hodinách – poprvé zasahovali ve dvě hodiny na silnici číslo 304 u obce Přepychy. Zde bylo nutné za pomoci víceúčelového jeřábu AV 14 pomoci rozjet se kamionu, který uvízl ve vrstě sněhu. V dalších dvou případech, které se oba odehrály kolem čtvrté hodiny ranní, šlo již přímo o dopravní nehodu.
Na silnici 3216 u Kvasin sjel osobní vůz do příkopu.
Mimo silnici se dostal také ze silnice sypací vůz Správy a údržby silnic, a to v blízkosti obce Hláska. Zapadlý sypací vůz přijeli vytáhnout hasiči rovněž s jeřábem. Při žádné z nehod se nikomu nic nestalo. (ira)

Náchodsko: Silničáři už nasadili všechnu techniku

Nejen z neděle na pondělí 5. ledna, ale také včera silničáři na Náchodsku bojovali s velkým množstvím napadlého sněhu a namrzlými komunikacemi. Ve všech městech okresu bylo možné vidět při práci sypače inertního materiálu a soli, ale také traktory a automobily s pluhy.

„Plošně jsme v okrese nasadili sto procent veškeré techniky. Musím ale říci, že dosud nebyl vyhlášen kalamitní stav,“ řekl v pondělí Ladislav Jiroušek, vedoucí provozního oddělení Správy a údržby silnic Královéhradeckého kraje, pracoviště Náchod.

Podle něj se na silnicích Náchodska pohybuje celkem patnáct sypačů, z nichž jeden je určen na širokou komunikaci první třídy ve směru na Českou Skalici a Jaroměř, kde je silnice mokrá po solení s rozbředlým sněhem. „Objednali jsme si ještě od našich dodavatelů traktory s radlicí,“ uvedl Jiroušek. Stále průjezdné jsou silnice první třídy, ostatní se intenzivně prohrnují a solí.

Řidiči motorových vozidel by měli dbát zvýšené opatrnosti zejména v úsecích a v lokalitách Zbečník na Hronovsku, Hořičky na Českoskalicku, v Bezděkově, Bělém a Suchém Dole na Policku, dále na Červeném kopci ve směru na Zábrodí, v Adršpachu a na Broumovsku. Kromě napadeného sněhu se zatím nikde netvoří sněhové jazyky a závěje. „ Situace v tomto směru není kritická. Pokud však nastane, většinou se to týká severu okresu, kde využíváme sněhové frézy,“ upozornil Jiroušek.

Jak nám dále prozradil, silničáři na Náchodsku mají v letošním roce dostatečné množství soli i posypového materiálu. Kromě toho jsou v případě potřeby k dispozici pohotovostní sklady.

„V rámci Trutnovska a Náchodska jsme zásobeni tak, že si k nám pro materiál přijíždějí z okolních okresů. Dnes například přijeli pro sůl kolegové z Rychnovska,“ poznamenal Jiroušek a postěžoval si, že se silničáři denně potkávají s neukázněnými řidiči, kteří nevhodně parkují a zabraňují technice v odklízení sněhu. „S těmito případy jsme se setkali například v Mezilesí, Hronově, na Kramolně či v Novém Městě nad Metují. Řešíme to dopravními značkami, ale i přesto musíme často objíždět špatně zaparkované automobily,“ dodal Jiroušek.

Dopravní situace i přes novou sněhovou pokrývku nebyla v pondělí nijak mimořádná a dosud nedošlo k žádným závažným dopravním nehodám.

Ani řidiči si nestěžovali, že by byly silnice špatně udržované. „Ráno jsem vyrazil do Hronova a musím říci, že tentokrát silničáři nezaspali. Na vozovce byl jen rozbředlý sníh, takže vše bylo bez problému,“ pochvaloval si ráno Jiří Marek z České Skalice. Právě ve městě Boženy Němcové od ranního kuropění brázdily ulice a také parkoviště na Husově náměstí sypače a pluhy.

Také Náchod byl od rána prohrnován pluhy a komunikace soleny. Na hlavním tahu přes okresní město, kterým je Pražská ulice, nedošlo k žádné kolizi, protože na silnici ležela jen tenká vrstva mokrého sněhu.

Dopravní policisté v těchto dnech nabádají řidiče, aby dbali zvýšené pozornosti při jízdě především po silnicích nižších tříd. Mimo to se má značně ochladit a vozovky budou namrzat.

Trutnov: Provoz na silnicích komplikuje sníh

Zatím největší sněžení letošní zimy v pondělí naplno zaměstnalo silničáře. Od brzkých ranních hodin bylo na silnicích v trutnovském regionu nasazeno 17 sypačů s radlicemi a další technika. „Na komunikacích je vrstva rozbředlého sněhu, na horách vrstva ujetého sněhu od tří do pěti centimetrů. Udržované komunikace jsou sjízdné se zvýšenou opatrností,“ informoval v pondělí ráno Boleslav Strouhal, mluvčí Správy a údržby silnic Trutnov.

Nesjízdné úseky v regionu nebyly hlášeny.„Od pátku jsme zasahovali pouze u deseti nehod, nestalo se nic mimořádného. Že by byl zvýšený počet havárií evidováno nemáme,“ poznamenal Petr David, šéf Dopravního inspektorátu trutnovské policie, a dodal: „Řidičům bych doporučoval opatrnost. Je to první větší sníh v této sezoně. Kritické jsou první dny, než si řidiči zvyknou. Jde hlavně o turisty, kteří přijíždění do okresu za zimními sporty.“

Situaci na silnicích sledují i strážníci trutnovské městské policie. „Když naše hlídky zjistí, že je některá ze silnic neprůjezdná, nebo pokud nám to nahlásí někdo z řidičů, informujeme o tom Správu a údržbu silnic nebo technické služby,“ sdělil šéf Městské policie Trutnov Karel Povr.

Dobře sjízdná byla v pondělí i silnice z Horního Maršova na Pomezní Boudy, kde občas potíže se sněhovou kalamitou bývají. „Je tu pohádková zima, chumelí. My v tom nic mimořádného nevidíme. Jsme rádi, že je sníh, jezdí skibusy, vleky. Nic lepšího si nemůžeme přát. Silnice je protažená, někteří návštěvníci z opatrnosti nasazují řetězy, ale na zimních pneumatikách, které jsou zde letos povinnou výbavou, sem každý pohodlně dojede,“ řekla vedoucí maloúpského Infocentra Marie Holomíčková. (top, mj)