„Vyhlásili jsme zákaz, vstup je výhradně na vlastní nebezpečí. Samozřejmě nedoporučujeme pohyb v žádném lese,“ uvedl mluvčí hradecké radnice Václav Svoboda.

Město hodlá v první vlně informovat veřejnost s pomocí médií. Pokud to nepomůže, bude u cest instalovat výstražné tabule. „Vstupy by měli také více hlídat strážníci a lesníci. Jak dlouho bude zákaz trvat, nevíme. Možná i měsíc,“ dodal Svoboda.

Cedule s nápisem „zákaz vstupu“ se už ve středu objevily u bran lesního hřbitova. „Došlo tam k polomům. Ale bylo to v části, kde nejsou hroby. Žádáme lidi, aby se na hřbitov nedobývali, žádné škody na hrobech nevznikly,“ tvrdí Daniel Jeřábek z hradeckých technických služeb. (raš, čer)

KDE A JAK SE BEZPEČNĚ POHYBOVAT, SI POSLECHNĚTE NA AUDIU V GALERII.

PSALI JSME: Na běžky v hradeckých lesích zapomeňte. Padají stromy

close zoom_in Hradec Králové – Blázni. Takový výraz mají lesníci pro lidi, kteří nyní míří za rekreací do rozsáhlých lesů na jihovýchod od krajského města. To se týká především lyžařů, kteří prý riskují zdraví, případně i život.

„Napadl sníh, pak do něj zapršelo, takže ztěžkl, a teď namrzl na stromech. Jsme v nížině a stromy nejsou přizpůsobeny k tomu, aby takovou tíhu unesly. Nedej bože, kdyby přišel třeba dvacetistupňový mráz, tak budou stromy křehčí a nastane ještě větší katastrofa, než je teď,“ vysvětlil hlavní důvod nebezpečnosti pohybu v přírodě Milan Zerzán z Městských lesů Hradec Králové. „Každou chvíli je slyšet praskot a stromy stále padají. Například v Hoděšovicích prý padající větev v noci propíchla zaparkované auto,“ dodal.

Množství stromů, které v lesním masivu popadaly, je podle něho obtížné odhadnout, protože lesníci zatím prořezávají cesty a nemají zmapovanou celou oblast. Určitě jich však budou stovky. Nejvíce zranitelné jsou mladé a ještě nedostatečně silné stromy, nebo porosty okolo cest s jednostrannou korunou.

Pro běžkaře a další zájemce o pohyb v lese to znamená jediné. Cestu mezi stromy odložit na dobu, až nebezpečí pomine. Ostatně, v současnosti jsou běžecké trati v novohradeckých lesích neprůjezdné. Stopa, kterou lesníci začali pomoci speciálního svařence taženého traktorem dělat v sobotu, není dokončena a přes cestu leží popadané stromy. Milan Zerzán očekává, že cesty se snad podaří dát do pořádku a stopu obnovit ještě před víkendem.

V novohradeckých lesích jsou tři běžecké trasy o celkové délce zhruba dvacet kilometrů. Dva kratší okruhy kolem rybníka Biřička a u Lesního hřbitova v Malšovicích, a dálková trasa kolem rybníka Výskyt k Sutým břehům.

V hradeckých parcích není situace tak dramatická. „Pády stromů zatím hlášeny nemáme, spíš jde o drobnější věci. Sníh teď například rozlomil tůje ve Fučíkově ulici. Nějaké riziko pádu větví určitě existuje, ale že bychom omezovali pohyb lidí v parcích, to ne,“ řekl Daniel Jeřábek z Technických služeb Hradec Králové. (čer)
KDE (NE)BĚŽKOVAT A JAK SI PORADIT V PŘÍPADĚ ZRANĚNÍ? RADY SI POSLECHNĚTE NA AUDIU V GALERII.

.

JAK SE VYVÍJELA S KALAMITOU SI PROHLÉDNĚTE NA VIDEÍCH V GALERII.