Pardubičtí řidiči prostě neumějí v zimě jezdit, reagoval na kritiku údajně nezvládnuté kalamity šéf silničářů.

Kalamita byla odvolána poté, co se jim podařilo zprůjezdnit veškeré zbývající komunikace na Rychnovsku, Náchodsku a Hradecku. Nyní pracují na jejich rozšíření, mohé silnice jsou kvůli bariérám sněhu sjízdné jen v jednom pruhu.

V nejvypjatějších momentech kalamity bylo v kraji mimo provoz přes dvacet úseků silnic, mezi nimi i hlavní státovka z Hradce na Jičín, kde desítky řidičů uvízly na 18 hodin v kolonách.

Nebezpečí kvůli stromům padajícím pod nánosy sněhu číhá na řidiče ale i nadále. V Pardubickém kraji je kvůli nim nadále uzavřeno několik okreskových silnic. „Toto riziko bohužel potrvá. Řidiči by při průjezdu lesnímu úseky měli být maximáýlně obezřetní. Není vyloučeno, že padající stromy zatarasí i další, nyní průjezdné cesty,“ varoval ředitel pardubických krajských silničářů Miroslav Němec.

Odmítl přitom výhrady řidičů, že silničáři v okrese Pardubice kalamitu narozdíl od svých kolegů ve výše položených částech kraje nezvládli. V Pardubicích a okolí panovala i v úterý kritická situace, řada silnic zde byla protažená o poznání hůře než na Vysočině. „Myslím, že řidiči na Pardubicku spíš nejsou narozdíl od jiných okresů zvyklí na zimní režim. I když je pravdou, že hlavně na nadjezdu u Parama a u ČEZ Arény je situace skutečně těžká. Velkou roli na podobných místech hraje i nerovnost často starých povrchů, ze kterých jednoduše sníh nelze shrabat,“ řekl Němec.

Několik posledních dní kalamity v každém případě vyjde silničáře pěkně draho. Náklady na její likvidaci od pátku do pondělí jen královéhradečtí krajští silničáři předběžně odhadli na 15 až 20 milionů korun. „Jeden den likvidace kalamity stojí kolem pěti milionů korun,“ uvedl mluvčí Královéhradeckého kraje Imrich Dioszegi. Při průměrně tuhé zimě vyjde celá zimní údržba kraj na zhruba 200 milionů korun. Například při extrémně tuhé zimě na přelomu let 2005 a 2006 přišla údržba na čtvrt miliardy korun.

Zhruba na 20 milionů přišlo polsedních pět dní i pardubické krajské silničáře. „Pokud bude taková zima i nadále, zbyde nám málo na léto,“ dodal Němec.

Na běžky v hradeckých lesích zapomeňte. Padají stromy

Hradec Králové – Blázni. Takový výraz mají lesníci pro lidi, kteří nyní míří za rekreací do rozsáhlých lesů na jihovýchod od krajského města. To se týká především lyžařů, kteří prý riskují zdraví, případně i život.

„Napadl sníh, pak do něj zapršelo, takže ztěžkl, a teď namrzl na stromech. Jsme v nížině a stromy nejsou přizpůsobeny k tomu, aby takovou tíhu unesly. Nedej bože, kdyby přišel třeba dvacetistupňový mráz, tak budou stromy křehčí a nastane ještě větší katastrofa, než je teď,“ vysvětlil hlavní důvod nebezpečnosti pohybu v přírodě Milan Zerzán z Městských lesů Hradec Králové. „Každou chvíli je slyšet praskot a stromy stále padají. Například v Hoděšovicích prý padající větev v noci propíchla zaparkované auto,“ dodal.

Množství stromů, které v lesním masivu popadaly, je podle něho obtížné odhadnout, protože lesníci zatím prořezávají cesty a nemají zmapovanou celou oblast. Určitě jich však budou stovky. Nejvíce zranitelné jsou mladé a ještě nedostatečně silné stromy, nebo porosty okolo cest s jednostrannou korunou.

Pro běžkaře a další zájemce o pohyb v lese to znamená jediné. Cestu mezi stromy odložit na dobu, až nebezpečí pomine. Ostatně, v současnosti jsou běžecké trati v novohradeckých lesích neprůjezdné. Stopa, kterou lesníci začali pomoci speciálního svařence taženého traktorem dělat v sobotu, není dokončena a přes cestu leží popadané stromy. Milan Zerzán očekává, že cesty se snad podaří dát do pořádku a stopu obnovit ještě před víkendem.

V novohradeckých lesích jsou tři běžecké trasy o celkové délce zhruba dvacet kilometrů. Dva kratší okruhy kolem rybníka Biřička a u Lesního hřbitova v Malšovicích, a dálková trasa kolem rybníka Výskyt k Sutým břehům.

V hradeckých parcích není situace tak dramatická. „Pády stromů zatím hlášeny nemáme, spíš jde o drobnější věci. Sníh teď například rozlomil tůje ve Fučíkově ulici. Nějaké riziko pádu větví určitě existuje, ale že bychom omezovali pohyb lidí v parcích, to ne,“ řekl Daniel Jeřábek z Technických služeb Hradec Králové. (čer)

Kalamita: Uzavřenými cestami už auta jezdí

Hradec Králové – Sněhová kalamita poznamenala dopravu v okrese i v pondělí. Některé o víkendu uzavřené cesty se ale podařilo zprůjezdnit. To se týká například komunikcí na Nedělišťsku. Na každé Správa a údržba silnic zprůjezdnila aspoň jeden jízdní pruh a profil pak postupně rozšiřovala.

Na hradeckých vozovkách i chodnících v pondělí s přívaly sněhu bojovalo více než dvě stě lidí. Kvanta bílé hmoty odvážely z ulic náklaďáky na určená místa, například k řekám či na louky, kde budou postupně odtávat.

Sníh brzdil i hradeckou MHD. Spoje měly ráno zpoždění 10 až 15 minut, některé však i půl hodiny. (čer)

Silničáři si neoddechli ani v pondělí. Ale přestalo sněžit!

Východní Čechy – Čtyři dny trvající bitva silničářů, energetiků a hasičů v pondělí vrcholila. Sněhem zasypané východní Čechy se probudily do další čerstvé, až dvaceticentimetrové pokrývky.

Doprava kolabovala především v Pardubicích, v okolí Borohrádku bylo kvůli závějím a popadaným stromům, které neunesly tíhu sněhu, uzavřeno hned několik silnic. „Normálně mi cesta do Pardubic do práce trvá 25 minut. V pondělí jsem to jel 2,40 hodiny. Nejdřív jsme se hodinu vyhrabával z garáže na silnici, další hodinu jsem strávil popojížděním v kolonách po městě,“ řekl Zdeněk Rytíř.

Totální kolaps postihl zejména nejfrekventovanější pardubickou křižovatku u Parama. Z ulic města hasiči nestíhali odstraňovat zlámané větve i celé stromy. Autobusy a trolejbusy MHD nabíraly zhruba půlhodinová zpoždění.

V Hradci Králové, kde spadlo sněhu přece jen o něco méně, byla situace o chlup lepší. Kalamitní stav, který silničáři vyhlásili o víkendu na Náchodsku, Rychnovsku a Hradecku ale bude oproti původním předpokladům odvolán nejdříve v úterý.

Na pondělí zřejmě nezapomenou děti, které jely do školy v Borohrádku. Autobus skončil v příkopě a zprvu vyděšené, pak ale nadšené děti do školy odvezli hasiči ve svých cistarnách. Jedno auto hasičů při vyprošťování autobusu samo zapadlo. A v Hradci nad Svitavou kvůli výpadku elektřiny děti nemusely do školy vůbec, byla uzavřena.

Kritickou situaci v pondělí v Pardubicích umocnila vyhlášení zákazu vstupu do městských lesů, kde hrozí polomy až u 40 procent stromů. /VAROVÁNÍ A RADY SI POSLECHNĚTE V GALERII/

Po nočním sněžení se navíc bez proudu ocitly desítky domácností, především na Pardubicku, Holicku, Moravskotřebovsku či Poličsku. S uklidněním počasí se však energetikům dařilo výpadky postupně odstraňovat.

Hasiči varují, aby se lidé dívali kolem sebe a hlavně nad sebe: Hrozí pády sněhu a také rampouchů ze střech. Ty mohou končit i smrtí.

Přišla však jedna dobrá zpráva: Přestalo sněžit! I když v Krkonoších či na Svitavsku, kde jsou na půlmetrové závěje zvyklí, se lidem v Polabí, kde něco takového neznají, smějí.

Ještě v neděli večer se kvůli deseticentimetrové vrstvě neprojetého sněhu pořádně nedalo jet ani po státovkách, pondělní odpoledne však už silničáři měli většinu komunikací pod kontrolou. „Silnice prvních tříd jsou téměř holé, základní zpluhování dvojek a trojek dodělává úterní denní směna. Solit ale nebudeme, řidiči se musí spokojit se zpluhováním. Několikacenti­metrovou vrstvu sněhu uprostřed mrazů opravdu nemá cenu chemicky ošetřovat,“ uvedl Václav Ouhrabka z pardubické krajské správy a údržby silnic. Na „černé“ silnice si budeme muset počkat nejméně týden.

PSALI JSME: Kalamita sevřela východ Čech, sněžit bude i v pondělí

Východní Čechy – Na státovce do Jičína uvízli řidiči na dvacet hodin v koloně, v Chrasti se zřítila střecha, desítky domácností se ocitly bez elektřiny

Kalamitní stav na Náchodsku, Hradecku a Rychnovsku, desítky uzavřených silnic a domácností bez elektřiny, zřícené střechy, řidiči uvěznění v několikahodinových kolonách na státovce z Hradce do Jičína.

Něco takového především v nižších polohách východních Čech, kde napadlo za dva dny až 30 centimetrů sněhu a silničáři nestačili prohrnovat cesty, lidé nepamatují.

Tragicky začala kalamita na Hradecku. Na dálnici D11 u Klamoše zemřel v pátek navečer šestatřicetiletý řidič nákladního auta Iveco. „Nepřizpůsobil rychlost stavu silnice, vůz dostal smyk a vletěl do příkopu. Nepřipoutaný šofér přepadl před auto, které se na něj převalilo,“ řekla policejní mluvčí Iva Marková.

V neděli byl nalezen další mrtvý muž v zaparkovaném autě v Klenovce u Přelouče. Příčina úmrtí je v šetření.

Vysoké závěje uzavřely už v pátek řadu silnic. Na několika místech zůstala uvězněná auta i s posádkami, včetně dvou sanitek, autobusů a celé řady kamionů. Dramatické chvíle zažili lidé zejména na hlavním tahu z Hradce do Jičína, kde sníh uvěznil na téměř 20 hodin desítky rodin. Vytrvalé sněžení dokonce odřízlo od okolního světa několik vesnic, hlavně v Orlických horách.

Situace se ještě víc přiostřila v sobotu. Vlaky nabraly až čtyřhodinové zpoždění, skluz měly i autobusy MHD v Hradci. Ještě včera večer zůstávalo neprůjezdných sedm vedlejších silnic na Hradecku, Náchodsku a Rychnovsku. Komplikovaná byla i cesta do Náchoda. Kvůli sněhem uzavřené silnici za polskou hranicí blokovaly státovku před Náchodem odstavené kamiony. Uzavřena byla i silnice do Nového Města nad Metují kvůli vzpříčenému kamionu.

V Chrasti na Chrudimsku se v sobotu pod tíhou sněhu zřítila část střechy výrobní haly, ohrožena je i statika objektu. Všichni zaměstnanci naštěstí stačili včas utéct.

Energetici si museli kvůli namrzajícím vedením zavolat posily z méně postižených krajů. Stromy popadané na vedení i sloupy, které samy spadly pod tíhou sněhu, odstřihly od elektřiny desítky rodin především na Moravskotřebovsku A situace se nelepší, sotva technici jednu poruchu odstraní, hned musejí jet k nové.